Adsense üye olma ve üyelik şartları

Günümüzde adsense, blog yazarları ve diğer web sitesi yöneticileri için çok önemli bir hal almaya başladı. Adsense üzerinden elde edilebilecek gelirler sayesinde, web sitelerini daha üst seviyelere çekmeye çalışan blog yazarları için Adsense üye olma ve üyelik şartları ile alakalı bir makale yazmaya karar verdim.

Bu makalede sizlere adsense üyelik ile alakalı değil de ağırlıklı olarak üye olmadan önceki prosedürlerden bahsedeceğim. Başvuru formunu doldurmak çok basit bir işlem ancak o aşamaya gelene kadar yapmamız gereken birçok önemli aşama mevcut.

[ads]

Özgün içerik. Adsense başvurusu yapmadan önce web sitemizde en az 25 adet özgün makale yazmamız gerekmektedir. Bu sayıyı ne kadar üst seviyede tutarsak bizim için o kadar önemli olacaktır. Yazdığımız içeriklerin de adsense politikasına uyumlu olduğuna özen göstermemiz gerekmektedir.

  • Pornografik içerik
  • Kan ve vahşet içeren içerik
  • Suç içeren içerik
  • Hak ihlali işleyen içerik, örnek olarak ücretli bir şeyi ücretsiz olarak sunmak
  • Yayınlarında çok sert hakaret veya küfür içeren içerik
  • Irkçılık içeren içerik
  • Silah, alkol, suç eşyası, tütün, uyuşturucu ve türevleri, ödev gibi şeyleri satmak
  • Yayıncının 18 yaşında veya üstünde olması
  • Ücretli satılan kitapları veya kaynakları kaçak olarak sunan içerik
  • Ders notları vb. satış içeren içerik

Yukarıda belirttiğim maddelerden birisini web sayfanızda paylaşmanız durumunda Adsense üyeliğiniz gerçekleşmeyecektir.

Ayrıca dizi ve film konusunda bir web siteniz varsa adsense üyeliği almanız zor olacaktır.

Torrent, Warez gibi hak ihlali içeren siteler ve ücretli satılan eserleri sitelerinde yayımlayan kişilerin adsense üyelikleri kabul edilmeyecektir.

Web tasarımın önemi. Adsense reklam vereceği iş ortaklarının sitelerindeki görsel dizayna ve yerleşimede önem vermektedir. Sade ve anlaşılabilir web siteleri tasarlamanız bu konuda önemlidir.

Adsense’nin önem verdiği sayfalar. Adsense başvurusu yapmadan önce web sitenizde hakkımda, gizlilik politikası ve iletişim sayfalarını bulundurmanız güvenirliğiniz açısından çok önemlidir. Bu sayfaların olması Adsense üyelik şansınızı arttıracaktır.

Ziyaretçi şartı var mı? Adsense’ye başvuru yaparken sitenizde ziyaretçi olması şartı yoktur.

Yeni açtığınız bir web sitesi için hemen adsense başvurusu yapmamanızı tavsiye ederim. Kimi siteler 10 günde kayıt olabildiği gibi kimi sitelerde 1-2 yıl adsense konusunda bekleyebiliyorlar. Bu konuda size tavsiye edeceğim süre 1-1.5 ay gibi bir süredir.

Belirtmiş olduğum kriterleri sağladıktan sonra Adsense Başvuru Formu vermiş olduğu linke girerek gerekli alanları doldurarak başvuru işlemimizi tamamlamış oluyoruz. Başvuru için 18 yaş sınırı ve ayrıca Gmail hesabınızın olması şartı vardır.

Başvuruyu yaptıktan sonra değerlendirme süreci başlayacak ve olumlu veya olumsuz olarak Adsense tarafından size mail gönderilecektir. Üyeliğiniz onaylandıktan sonra reklamlarınızı sitenizde yayımlamaya başlayabilirsiniz.

Adsense ile alakalı sorularınızı konu altındaki yorum bölümünden sorabilirsiniz.

Yakup Özışık

1992 yılında İstanbul'da doğdu. 2008 yılında profesyonel olarak web dünyasına adım attı ve o tarihten itibaren birçok projede aktif olarak rol aldı. Şu anda Türkiye'nin en büyük Wordpress Tema firmasının kurucuları arasında yer almaktadır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...