Disqus nedir? ECD Builder’da nasıl kullanılır?

Disqus ağ platformunda web sayfaları için yorum ve tartışma servisi olarak kurulmuştur. 2007 yılında Daniel Ha ve Jason Yan tarafından oluşturulan Disqus, ABD ağlarında aylık 144 milyon kullanıcıya sahip. Bugün CNN, Daily Telegraph gibi siteler tarafından da tercih edilen Disqus, 750.000 blog ve web sitesi tarafından da kullanılıyor.

Disqus’un bu kadar çok tercih edilmesinin sebeplerinden bir tanesi de, birçok web sitesinde yazmış olduğunuz yorumlarınızı tek bir yönetim paneli üzerinden takip edip yönetebilme özelliğine sahip olmasıdır.

[ads]

Bu makalemizde ise ECD Builder kullanıcılarının web sayfalarında Disqus yorum özelliğini nasıl kullanacakları üzerinde duracağız.

Disqus web sayfasına girerek sayfanın sağ üst köşesinfdeki Sign Up butonuna tıklayarak üye oluyoruz. Üye olduktan sonra Add Disqus to Your Site seçeneğine tıklayarak karşımıza gelen ekrandaki bilgileri dolduruyoruz.  Sitemizin kayıt işlemlerini tamamladıktan sonra açılan penceredeki General sekmesine tıklıyoruz ve ayarlarımızı yapıyoruz.

Ayarlar bölümünden Websitesi url ve adresini yazdıktan sonra Language bölümünüde Türkçe yaptıktan sonra Shortname bölümündeki kullanıcı adımızı kopyalıyoruz ve ECD Builder panelimize dönüş yapıyoruz.

Blog eklentisine gelerek sağ click yaparak All Post seçeneğine tıklıyoruz. Açılan sayfada Settings butonuna bastıktan sonra Disqus Shortname bölümüne kopyalamış olduğumuz  kullanıcı bilgisini yapıştırıyoruz ve kaydederek işlemlerimizi tamamlıyoruz.

VİDEOLU ANLATIM

Disqus yorum özelliği ile alakalı sorun yaşayan arkadaşlar sayfanın alt kısmındaki yorum bölümünü kullanarak sorularını sorabilirler.

 

Yakup Özışık

1992 yılında İstanbul'da doğdu. 2008 yılında profesyonel olarak web dünyasına adım attı ve o tarihten itibaren birçok projede aktif olarak rol aldı. Şu anda Türkiye'nin en büyük Wordpress Tema firmasının kurucuları arasında yer almaktadır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...