DMOZ nedir? Nasıl kayıt olunur?

Merhaba arkadaşlar. Bu makalede dünyanın en büyük açık dizin projesi olan DMOZ‘u sizlere tanıtacağım. DMOZ’un ne olduğunu, ne işe yaradığını. nasıl başvuru yapacağımızı ve sitelerimiz için faydalarından bahsetmeye çalışacağım.

DMOZ, şu zamana kadar gelmiş geçmiş en büyük dizin projesi olarak kabul edilmektedir. DMOZ’u diğer dizinlerden ayıran en büyük faktör ise Google tarafından desteklenmesi ve sitelerinizin daha çok değerlenmesidir.  DMOZ’u bu kadar değerli kılan şey ise 4,182,584 site, 1,022,825 kategori, 89,762 gönüllü editör bulunduruyor olmasıdır. Geçen yıllara oranla önemini kaybetmesine karşın DMOZ günümüzde hala itibarını korumaktadır.

DMOZ’un açılımı “The Open Directory Project”dir. Dmoz dünyadaki arama motorları tarafından kabul edilmiş ve bünyesindeki kayıtlı siteler ise arama motorları tarafından güvenilir site olarak benimsenmiştir.

[ads]

DMOZ’a Nasıl Kayıt Olunur?

DMOZ’a kayıt olmadan önce belirli kriterleri yerine getirmemiz gerekli.

Sitemiz özgün ve düzenli bir içeriğe sahip olmalı. İçeriği özgün ve düzenli bir şekilde güncellenen web sitelerinin DMOZ’a kabul edilme olasılığı her zaman yüksektir. DMOZ diğer dizinle oranla daha seçiçidir ve bünyesindeki web sitelerinin her zaman özgün bir içeriğe sahip olmaları gerekir.

Yeni açmış olduğunuz bir web sitesi ile DMOZ’a başvurmayın. Bu sıkça yapılan bir hatadır arkadaşlar. DMOZ yeni açılan bir web sitesini editörleri aracılığı ile çabucak fark eder ve dizininde yer vermez. Bu yüzden oturmuş bir web siteniz olduktan sonra başvurmanızı tavsiye ederim.

Bu aşamaları tamamladıktan sonra DMOZ’a sitemizi gönderebiliriz. DMOZ’a site göndermek için vermiş olduğum bağlantıdaki talimatları okuyabilir ve başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Buraya Tıklayın

Başvuru formunu doldururken sitenizin kategorisini belirlemeniz ve ilgili kategoride başvuru yapmanız çok önemlidir. Yanlış bir kategoride başvuru yaparsanız DMOZ başvurunuzu kabul etmeyecektir.

DMOZ’a sitenizi sadece 1 kez ekleyin ve daha sonra sabırla beklemeye koyulun. Aceleci davranmayın.

DMOZ’a başvururken başvuru formunda Türkçe karakter kullanımınıza ve kısa ve öz kelimeler kullanmaya özen gösterin. Ayrıca DMOZ başvuru formunu doldururken dizindeki diğer sitelerin açıklamalarını kopyalayabilir ve kendinize göre düzenleyebilirsiniz. Başvurusu kabul edilmiş siteleri örnek almanız size önemli bir avantaj sağlayacaktır.

DMOZ’a başvururken sitenizin uzantısını taşıyan bir mail adresi ile başvurmanızı tavsiye ederim. Bu sizin prestijinizi yükselteceği gibi önemli bir unsurdur aynı zamanda.

DMOZ’un avantajları nelerdir?

DMOZ’da yer almanız arama motorları tarafından sitenizin değerli görülmesini ve üst sıralarda olmasını sağlayacaktır. Ayrıca DMOZ SEO açısından da önemli bir yere sahiptir. Bulunduğunuz kategoride ilk sıralarda olmanızı sağlar ve sitenizin değerini arttırır.

DMOZ başvurusu kolay olmayan bir dizindir. Başvurusu sırasında kolayca basit hatalar yapabiliriz. Bu yüzden yardıma ihtiyaç duyabilirsiniz. DMOZ’a başvuru ile alakalı sorularınızı yorum bölümünü kullanarak sorabilirsiniz.

Yakup Özışık

1992 yılında İstanbul'da doğdu. 2008 yılında profesyonel olarak web dünyasına adım attı ve o tarihten itibaren birçok projede aktif olarak rol aldı. Şu anda Türkiye'nin en büyük Wordpress Tema firmasının kurucuları arasında yer almaktadır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...