ECD Builder nedir? Nasıl kullanılır?

Son zamanlarda kullanım oranında bir hayli artış gösteren ECD Builder sistemini detaylı bir şekilde tanıtan bir makale olmadığını gördüm. Sizlerinde tahmin ettiği gibi bu makalemizin konusu ECD Builder olacak.

ECD Builder, kullanıcılarının herhangi bir şekilde kod (code) ve tasarım (web design) bilgisine ihtiyaç duymadan kendi web sitelerini basit bir şekilde tasarlayabildikleri bir web tasarım motorudur. Sitem içerisinde 300+ hazır arayüz bulunmaktadır. Bu hazır arayüzler görsel olarak (resim, yazı, logo) değiştirilmeye müsaittir. 22 kategoride hazır arayüzü bulunan ECD Builder sistemi, kullanıcılarına her geçen gün yeni arayüzler sağlamaktadır.

easy-builder-themes

[ads]

Daha önce site tasarlama konusunda herhangi bir bilgisi olmalan internet kullanıcıları ECD Builder sistemini, online eğitim videolarını izleyerek kısa süre içerisinde öğrenebilirler.

Geçelim sistemi detaylı bir şekilde incelemeye…

ECD Builder sisteminin kullanım paneli oldukça kolay ve basittir. FTP ve veritabanı bağlantısı yoktur. Bu yüzden üyelik sistemi, veritabanınıza kayıt yapacak şekilde online satış siteleri vs oluşturamazsınız. Yani ileri düzeyde kodlama bilgisine ihtiyaç duyacağınız veriler şu an için pasif konumdadır. Bununla alakalı birçok mail almaktayım. Sistemde neden FTP bağlantısı yok veya neden veritabanı bilgisi verilmemektedir. Veya neden site içi arama motoru özelliği bulunmamaktadır.

ECD Builder sistemi yeni ve gelişen bir sistemdir. ECD Builder sisteminin kurucusu ve geliştiricileri bu konuda sürekli olarak değişiklik yapmaktadırlar. 2015 yılı içerisinde de bununla alakalı geliştirme çalışmaları olacağına inancım tam. Yani bu konuda bekleyip gelecek güncellemeleri görmekte fayda var diye düşünüyorum. Profesyonel yazılımcılar için FTP ve veritabanı çok ama çok gerekli birşeydir. Kendi sistemlerini kontrol etmek ve ellerinin altında tutmak isterler. Ancak herhangi bir yazılım bilgisi olmayan kişi için ne FTP nede veritabanı çok gerekli birşey değildir.

ECD Builder sistemi kullanıcılarına 3 ayrı dilde hizmet vermektedir. Sistemi Türkçe, İngilizce ve Almanca dil seçeneklerinden birisini seçerek kullanabilirsiniz.

easy-builder-language

ECD Builder sisteminin tasarım düzenleme kısmına giriş yaptığınız zaman karşınıza temanızı düzenleyeceğiniz yeni bir sayfa gelmektedir. Sistemin yönetimi ise sol kısımdaki dikey menüler aracılığı ile sağlanmaktadır. Bu menüler aracılığı ile sitenizi tasarlayabilirsiniz.

easy-builder-menu

4 menüden oluşan yönetim panelinin 1. seçeneğinden sitenizdeki kategorileri ayarlayabilir ve yönetebilirsiniz.

2. seçenekten ise sitenizin arkaplan ve yazı fontlarınızı ayarlayabilir ve yönetibilirsiniz. Ayrıca sayfanızıda yönetebilirsiniz.

3. seçenekte ise sitenize eklemeler yapabilirsiniz. Yazı, resim, galeri, sosyal medya bağlantı butonları, adsense reklam, iletişim formu, blog, serbest kod aracı gibi birçok zengin içeriği bulunan bu seçenekte aradığınız çoğu özelliği bulmanız mümkün.

4. seçenek ise sitenizin teknik ayarlarını yapabileceğiniz bir bölüm. Seo bölümünden sitenizin meta açıklamalarını girerek arama motorları ile uyumlu olmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca sitenizi google analytic ve webmaster tools’a ekledikten sonra doğrulamasını yapabileceğiniz alanlarda mevcuttur. İlgili bölümlerin eklenmesi ile alakalı ECD Builder kategorisindeki makaleleri okuyabilirsiniz.

ECD Builder birçok developer sistemi ile de uyumlu çalışmaktadır. Blog sayfanızda kullanabilmeniz için son zamanların popüler yorum uygulaması Disqus’ı kullanabilirsiniz. Ayrıca Ecwid.com e-ticaret uygulamasını kullanabilir ve box.com sistemi aracılığı ilede dosyalarınızı günvenle depolayabilirsiniz.

Google Adsense sistemine uygun bir alt yapısı bulunan ECD Builder’da reklamlarınızı eklemeniz ve yönetebilmeniz için de özel alan bulunmaktadır.

ECD Builder sisteminin kullanım kolaylıkları bununla sınırlı değil. Sistemi kullanan kullanıcılar için mobil düzenleme seçeneğide mevcut. Kullanıcılar tüm mobil cihazlarla uyumlu bir şekilde mobil tasarımlarınıda yapabiliyorlar. Mobil sistemle alakalıda geliştirme çalışmaları sistemin teknik ekibi tarafından devam etmektedir.

Sistemle alakalı sorusu veya sorunu olan arkadaşlar yorum bölümünü kullanarak sorularını sorabilirler.

Selametle…

Yakup Özışık

1992 yılında İstanbul'da doğdu. 2008 yılında profesyonel olarak web dünyasına adım attı ve o tarihten itibaren birçok projede aktif olarak rol aldı. Şu anda Türkiye'nin en büyük Wordpress Tema firmasının kurucuları arasında yer almaktadır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...