ECD Builder siteleri Webmaster Tools’a nasıl eklenir?

Son zamanlarda kullanım oranı artan ECD Builder kolay kurulum motoru ile alakalı Yakupca’da bir bölüm oluşturmaya karar verdim. Bu bölümde ECD Builder kolay kurulum moturunu nasıl kullanacağınız hakkında dersler yer alacaktır.

Bugünün ders konusu ise Google Webmaster Tools‘a site ekleme ile ilgili olacaktır.

Google Webmaster Tools kullanabilmemiz için gmail hesabına sahip olmamız gerekmektedir. Gmail hesabı ile oturum açtıktan sonra Google Webmaster Tools adresine giriş yapıp Web Yöneticisi Araçları’nda Oturum Açın butonuna tıklıyoruz.

[ads]

webmaster-tools-1

Yönetici araçlarına giriş yaptıktan sonra sayfanın sağ üst köşesinde yer alan kırmızı butonlu SİTE EKLE butonuna tıklıyoruz.  Karşımıza gelen kutucuğun içerisine site adresimizi yazıyoruz ve DEVAM ET butonuna basarak bir sonraki adıma geçiyoruz.

Bir sonraki adımda ise Alternatif yöntemler sekmesindeki HTML etiketi kutucuğunu işaretliyoruz. İşaretli olan kutucuğun içerisindeki kodu kopyalıyoruz ve bir notpad programı içerisine yapıştırıyoruz. Daha sonra aşşağıda vermiş olduğum örnek koddaki gibi kırmızı alan içerisindeki kodu kopyalıyoruz ve ECD Builder panelimize dönüyoruz.

Örnek Kod : <meta name=”google-site-verification” content=”2Vq68XRjNWNBmFx-x-xOOoxDJ1Z_8j7h8LdPp2ijqIU” />

webmaster-tools-2

ECD Builder panelimizin sol kısmında bulunan site yönetim araçlarından en alttaki Setting butonuna tıklıyoruz. Açılan sekmeden Website Configuration seçeneğine gelip Website Verification Services gri alanla seçili butona tıklıyoruz. Açılan sayfada Header Code bölümündeki -select- kutucuğu içerisindeki google-site-verification seçeneğini işaretliyoruz. Daha sonra  -select- kutucuğunun sağındaki boş kutucuğa kopyalamış olduğumuz kodu yapıştırıyoruz  ve sağ sağ kısımdaki ekle (+) butonuna basıyoruz ve sayfamızı kapatıyoruz.

webmaster-tools-3

Kodu ekledikten sonra sitemizdeki değişiklikleri kaydederek yayımlıyoruz. Ve son işlem olarak Google Webmaster Tools’a geri dönüyoruz ve DOĞRULA butonuna tıklayarak web sayfamızı doğruluyoruz.

Web sitesi ekleme ve doğrulama ile alakalı sorun yaşayan arkadaşlar sayfanın alt kısmındaki yorum bölümünü kullanarak sorularını sorabilirler.

Kaynak : Yakupca

Yakup Özışık

1992 yılında İstanbul'da doğdu. 2008 yılında profesyonel olarak web dünyasına adım attı ve o tarihten itibaren birçok projede aktif olarak rol aldı. Şu anda Türkiye'nin en büyük Wordpress Tema firmasının kurucuları arasında yer almaktadır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...