Connect with us

ECD Builder

ECD Builder siteleri Webmaster Tools’a nasıl eklenir?

Published

on

Son zamanlarda kullanım oranı artan ECD Builder kolay kurulum motoru ile alakalı Yakupca’da bir bölüm oluşturmaya karar verdim. Bu bölümde ECD Builder kolay kurulum moturunu nasıl kullanacağınız hakkında dersler yer alacaktır.

Bugünün ders konusu ise Google Webmaster Tools‘a site ekleme ile ilgili olacaktır.

Google Webmaster Tools kullanabilmemiz için gmail hesabına sahip olmamız gerekmektedir. Gmail hesabı ile oturum açtıktan sonra Google Webmaster Tools adresine giriş yapıp Web Yöneticisi Araçları’nda Oturum Açın butonuna tıklıyoruz.

[ads]

webmaster-tools-1

Yönetici araçlarına giriş yaptıktan sonra sayfanın sağ üst köşesinde yer alan kırmızı butonlu SİTE EKLE butonuna tıklıyoruz.  Karşımıza gelen kutucuğun içerisine site adresimizi yazıyoruz ve DEVAM ET butonuna basarak bir sonraki adıma geçiyoruz.

Bir sonraki adımda ise Alternatif yöntemler sekmesindeki HTML etiketi kutucuğunu işaretliyoruz. İşaretli olan kutucuğun içerisindeki kodu kopyalıyoruz ve bir notpad programı içerisine yapıştırıyoruz. Daha sonra aşşağıda vermiş olduğum örnek koddaki gibi kırmızı alan içerisindeki kodu kopyalıyoruz ve ECD Builder panelimize dönüyoruz.

Örnek Kod : <meta name=”google-site-verification” content=”2Vq68XRjNWNBmFx-x-xOOoxDJ1Z_8j7h8LdPp2ijqIU” />

webmaster-tools-2

ECD Builder panelimizin sol kısmında bulunan site yönetim araçlarından en alttaki Setting butonuna tıklıyoruz. Açılan sekmeden Website Configuration seçeneğine gelip Website Verification Services gri alanla seçili butona tıklıyoruz. Açılan sayfada Header Code bölümündeki -select- kutucuğu içerisindeki google-site-verification seçeneğini işaretliyoruz. Daha sonra  -select- kutucuğunun sağındaki boş kutucuğa kopyalamış olduğumuz kodu yapıştırıyoruz  ve sağ sağ kısımdaki ekle (+) butonuna basıyoruz ve sayfamızı kapatıyoruz.

webmaster-tools-3

Kodu ekledikten sonra sitemizdeki değişiklikleri kaydederek yayımlıyoruz. Ve son işlem olarak Google Webmaster Tools’a geri dönüyoruz ve DOĞRULA butonuna tıklayarak web sayfamızı doğruluyoruz.

Web sitesi ekleme ve doğrulama ile alakalı sorun yaşayan arkadaşlar sayfanın alt kısmındaki yorum bölümünü kullanarak sorularını sorabilirler.

Kaynak : Yakupca

ECD Builder

ECD Builder mobil e-mail ayarları nasıl yapılır?

Published

on

Mail günümüzde çok önemli bir yere sahip. Akıllı cihazların günümüzde artması ile birlikte mail yönetimini çok hızlı ve rahat bir şekilde takip edebilmekteyiz. Bu makalemizde  ECD Builder kullanıcıları için mobil e-mail ayarlarının nasıl yapılacağını bir kaç basit adım ile anlatmaya çalışacağım.

Android cihazı örnek olarak göstereceğim ancak sizler kullanmış olduğunuz cihaz, tablet veya masaüstü programlarınızda aynı şekilde uygulayabilirsiniz.

Telefonumuzdan E-posta seçeneğini işaretleyerek işlemimize başlıyoruz. Karşınıza çıkacak olan ekranda mail adresimiz ve şifremiz istenecektir. Bilgileri doğru girdikten sonra bir sonraki adıma geçebiliriz.

Bir sonraki adımda ise Ne tür bir hesap? sorusu ile karşılaşıyoruz. Buradaki seçeneği ise POP3 Hesabı olarak işaretliyoruz ve kurulum işlemine devam ediyoruz.

ecd-builder-mail-kurulumu1

[ads]

Gelen sunucu ayarları bölümünde ise yapmanız gereken bazı önemli ayarlardan bahsedeceğim. Kullanıcı adı bölümüne mail adresinizi aynı şekilde yeniden eklemeniz gerekli. Ayrıca POP3 sunucusu bölümünü ise mail.siteadresiniz.com şeklinde düzenlemeniz lazım. Daha sonra hiçbir değişiklik yapmadan bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

Giden e-posta sunucusu ayarları bölümünde ise SMTP sunucusu bölümünü mail.siteadresiniz.com şeklinde düzenlemelisiniz. Güvenlik tipi olarak ise SSL (Tüm sertifikaları kabul edin) seçeneğini işaretledikten sonra ileri diyerek bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

ecd-builder-mail-kurulumu2

Sonraki aşamaları ise kendinize göre düzenleyip işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. ECD Builder için mobil mail kurulumu gördüğünüz gibi bu kadar basit ve hızlı.

ECD Builder mobil mail kurulum esnasında yaşamış olduğunuz sorunları yorum bölümünü kullanarak sorabilirsiniz.

Continue Reading

ECD Builder

Favicon nedir? Nasıl oluşturulur?

Published

on

Web sayfalarının isimlerinin hemen sol kısmında gösterilen küçük boyuttaki iconlara Favicon denir. Favicon bir web sitesinin olmazsa olmazları arasındadır. Bu makalemizde ise web sayfamıza favicon ekleme konusunda bilgiler vereceğim.

Favicon.ico için kullanabileceğiniz ideal boyut 16×16 piksel’dir. Favicon dosyası hazırlamak için Photoshop gibi görsel editörleri kuvvetli programları kullanabilirsiniz. Favicon çalışmanızı çizdikten sonra kaydederken PNG uzantısı ile kaydederseniz çalışmalarınızın kalitesi düşmemiş olacaktır.

[ads]

PNG uzantılı dosyalarınızı .ico uzantısına çevirmek için Favicon Generator‘u kullanabilirsiniz. Bu sayede hızlı bir şekilde PNG uzantılı dosyalarınızı ICO uzantısına çevirebilirsiniz.

ECD Builder kullanıcısı iseniz web sayfanıza bir kaç adımda favicon ekleyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken şey ECD Builder yönetim panelinizden ayarlar bölümünden Favicon seçeneğini seçmeniz. Karşınıza gelecek pencereden favicon.ico dosyanızı yükleyerek işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Continue Reading

ECD Builder

ECD Builder e-ticaret ürün satış sitesi nasıl yapılır?

Published

on

ECD Builder ile son zamanlarda herkesin merak ettiği ancak sağlıklı bir şekilde yapamadığı e-ticaret veya ürün satış sitesi nasıl yapılır bunu elimden geldiğince sizlere anlatmaya ve uygulatmaya çalışacağım. Makalenin detaylarına girmeden önce önemli olan bir konudan bahsetmek istiyorum. Anlatacağım makalede sadece basit teknikleri kullanarak sitenizden satış yapabilirsiniz. Daha önce bununla alakalı sorular soran arkadaşlara söylediğim gibi ECD Builder sisteminde şu anda mevcut bir e-ticaret ile alakalı plugin olmadığı için yapılmadığı söylüyorum. Ancak ürün üzerinde yapılacak güncellemelerde bununla alakalı eklentinin geleceğini düşünüyorum.

Aşama aşama ilerleyeceğiz arkadaşlar. Öncelikle sitemizin ana sayfasında ürünlerimizi listeleyebileceğimiz bir alan oluşturarak tasarlamaya başlayalım. Ben sehrimega.com/eticaret.html sitesi üzerinden çalışma yapacağım ve işlemlerin hızlı olması için resim olarak yerleşimleri yapacağım. Önceden belirteyim ki benim resim olarak eklediğim her şeyi siz ECD Builder araçlarını kullanarak yapabilirsiniz.

ecd-builder-e-ticaret

Üst kısımdaki resimde gördüğünüz gibi bir header alanı oluşturdum ve altına ürünlerimi listelediğim alanı ekledim. Burada yapacağınız işlemler ise çok basit. Bir kutu oluşturacaksınız ve kutunun içerisine gördüğünüz gibi ürün resmi, ürün başlığı ve ürünle alakalı detaylı detaylı bilgiyi incelemek için bir buton oluşturacaksınız.

[ads]

Bir sonraki aşama olarak ise ürünümün detaylarını görebileceğim ve ürünümün satışını gerçekleştireceğim sayfa var. Bu sayfada ürünümün satışını paypalı kullanarak gerçekleştireceğim. Tabi ki buna alternatif olarak sizler kapıda ödeme seçeneği, sanalpazar ile ödeme seçeneği gibi bir çok alternatifi kullanabilirsiniz.

ecd-builder-e-ticaret-satis

Resimde görmüş olduğunuz sayfaya sehrimega.com/detail.html linkine tıklayarak ulaşabilirsiniz. Şimdi burada yaptığımız işlemleride aynı şekilde ECD Builder araçlarını kullanarak yapabilirsiniz. Ürünümle alakalı bir resim alanı ekledim ve altına slideshow alanı ekledim. Bildiğiniz gibi bunlar ECD Builder da mevcut olan özellikler. Burada önemli olan nokta daha belirgin olması açısından “Şimdi Satın Al” butonu. Son olarak Paypal’ı kullanarak kullanıcılarınızın kredi kartını kullanarak nasıl hızlıca ürün satışı yapabileğinden bahsedeceğim size.

Daha önceki yazmış oyduğum “Paypal Nedir? Nasıl Kullanılır?” bu makaleyi okuyarak Paypal’ın ne olduğunu öğrenebilir ve kayıt olabilirsiniz. Paypal’a üye olduğunuzu ve giriş yaptığınızı varsayarak satın alma butonunu nasıl yapacağınızı anlatmaya başlıyorum.

Üye girişi yaptıktan sonra sol Satıcı tercihleri bölümüne tıklıyoruz. Daha sonra karşımıza gelen sayfada sağ kısımdaki Yeni düğme oluştur butonuna tıklayarak işlemimize devam ediyoruz. Resimde de bahsetmiş olduğum alanları görebilirsiniz.

paypal-simdi-satin-al

Şimdi geldik son aşamaya. Karşımıza gelen sayfada Bir düğme türü seçin seçeneğini Hemen satın alın olarak işaretliyoruz. Öğe adı bölümüne ise ürününüzün adını yazabilir ve Ürün no bölümünü kullanarakta ürünlerinizi numaralandırabilirsiniz. Fiyat bölümünde ise ürününüzün fiyatını belirtebilirsiniz. Fiyatlama bölümünde ise arkadaşlar Paypal’ın aldığı komisyonu hesaplayarak işlem yapmanızı tavsiye ederim. Yani 100 TL’lik bir ürün satacaksanız ürünün fiyatını 105 tl yapmanızı tavsiye ederim. Özelleştir düğmesi ile ürününüze açılır menü, açıklama benzeri seçenekler ekleyebilirsiniz. Ve sonraki kutucuklarda işlem yapmadan Düğme oluştur butonuna tıklıyoruz ve işlemimizi tamamlıyoruz. En son işlem olarak Paypal’ın size vermiş olduğu kodu ECD Builder panelinizdeki <code> aracını kullanarak sitenize benim detay sayfasında yerleştirdiğim şekilde yerleştiriyorsunuz.

paypal-satis-dugmesi

Görmüş olduğunuz gibi ECD Builder sistemini kullanarak e-ticaret sitesi veya ürün satış sitesi hazırlamak bu kadar kolay ve basit. Demoda görmüş olduğunuz tüm teknikleri ECD Builder araçlarını kullanarak yapabileceğinizi tekrar hatırlatmak istiyorum. Ben basit bir şablon tercih ettim ancak sizler yaratıcılığınızı kullanarak bunu daha da geliştirebilirsiniz. Sormak istediğiniz tüm sorularınızı alt kısımdaki yorum bölümünü kullanarak sorabilirsiniz.

Sağlıcakla kalın.

Continue Reading

Trending