Favicon nedir? Nasıl oluşturulur?

Web sayfalarının isimlerinin hemen sol kısmında gösterilen küçük boyuttaki iconlara Favicon denir. Favicon bir web sitesinin olmazsa olmazları arasındadır. Bu makalemizde ise web sayfamıza favicon ekleme konusunda bilgiler vereceğim.

Favicon.ico için kullanabileceğiniz ideal boyut 16×16 piksel’dir. Favicon dosyası hazırlamak için Photoshop gibi görsel editörleri kuvvetli programları kullanabilirsiniz. Favicon çalışmanızı çizdikten sonra kaydederken PNG uzantısı ile kaydederseniz çalışmalarınızın kalitesi düşmemiş olacaktır.

[ads]

PNG uzantılı dosyalarınızı .ico uzantısına çevirmek için Favicon Generator‘u kullanabilirsiniz. Bu sayede hızlı bir şekilde PNG uzantılı dosyalarınızı ICO uzantısına çevirebilirsiniz.

ECD Builder kullanıcısı iseniz web sayfanıza bir kaç adımda favicon ekleyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken şey ECD Builder yönetim panelinizden ayarlar bölümünden Favicon seçeneğini seçmeniz. Karşınıza gelecek pencereden favicon.ico dosyanızı yükleyerek işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Yakup Özışık

1992 yılında İstanbul'da doğdu. 2008 yılında profesyonel olarak web dünyasına adım attı ve o tarihten itibaren birçok projede aktif olarak rol aldı. Şu anda Türkiye'nin en büyük Wordpress Tema firmasının kurucuları arasında yer almaktadır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...