Connect with us

ECD Builder

Favicon nedir? Nasıl oluşturulur?

Published

on

Web sayfalarının isimlerinin hemen sol kısmında gösterilen küçük boyuttaki iconlara Favicon denir. Favicon bir web sitesinin olmazsa olmazları arasındadır. Bu makalemizde ise web sayfamıza favicon ekleme konusunda bilgiler vereceğim.

Favicon.ico için kullanabileceğiniz ideal boyut 16×16 piksel’dir. Favicon dosyası hazırlamak için Photoshop gibi görsel editörleri kuvvetli programları kullanabilirsiniz. Favicon çalışmanızı çizdikten sonra kaydederken PNG uzantısı ile kaydederseniz çalışmalarınızın kalitesi düşmemiş olacaktır.

[ads]

PNG uzantılı dosyalarınızı .ico uzantısına çevirmek için Favicon Generator‘u kullanabilirsiniz. Bu sayede hızlı bir şekilde PNG uzantılı dosyalarınızı ICO uzantısına çevirebilirsiniz.

ECD Builder kullanıcısı iseniz web sayfanıza bir kaç adımda favicon ekleyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken şey ECD Builder yönetim panelinizden ayarlar bölümünden Favicon seçeneğini seçmeniz. Karşınıza gelecek pencereden favicon.ico dosyanızı yükleyerek işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Continue Reading
4 Comments

ECD Builder

ECD Builder mobil e-mail ayarları nasıl yapılır?

Published

on

Mail günümüzde çok önemli bir yere sahip. Akıllı cihazların günümüzde artması ile birlikte mail yönetimini çok hızlı ve rahat bir şekilde takip edebilmekteyiz. Bu makalemizde  ECD Builder kullanıcıları için mobil e-mail ayarlarının nasıl yapılacağını bir kaç basit adım ile anlatmaya çalışacağım.

Android cihazı örnek olarak göstereceğim ancak sizler kullanmış olduğunuz cihaz, tablet veya masaüstü programlarınızda aynı şekilde uygulayabilirsiniz.

Telefonumuzdan E-posta seçeneğini işaretleyerek işlemimize başlıyoruz. Karşınıza çıkacak olan ekranda mail adresimiz ve şifremiz istenecektir. Bilgileri doğru girdikten sonra bir sonraki adıma geçebiliriz.

Bir sonraki adımda ise Ne tür bir hesap? sorusu ile karşılaşıyoruz. Buradaki seçeneği ise POP3 Hesabı olarak işaretliyoruz ve kurulum işlemine devam ediyoruz.

ecd-builder-mail-kurulumu1

[ads]

Gelen sunucu ayarları bölümünde ise yapmanız gereken bazı önemli ayarlardan bahsedeceğim. Kullanıcı adı bölümüne mail adresinizi aynı şekilde yeniden eklemeniz gerekli. Ayrıca POP3 sunucusu bölümünü ise mail.siteadresiniz.com şeklinde düzenlemeniz lazım. Daha sonra hiçbir değişiklik yapmadan bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

Giden e-posta sunucusu ayarları bölümünde ise SMTP sunucusu bölümünü mail.siteadresiniz.com şeklinde düzenlemelisiniz. Güvenlik tipi olarak ise SSL (Tüm sertifikaları kabul edin) seçeneğini işaretledikten sonra ileri diyerek bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

ecd-builder-mail-kurulumu2

Sonraki aşamaları ise kendinize göre düzenleyip işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. ECD Builder için mobil mail kurulumu gördüğünüz gibi bu kadar basit ve hızlı.

ECD Builder mobil mail kurulum esnasında yaşamış olduğunuz sorunları yorum bölümünü kullanarak sorabilirsiniz.

Continue Reading

ECD Builder

ECD Builder e-ticaret ürün satış sitesi nasıl yapılır?

Published

on

ECD Builder ile son zamanlarda herkesin merak ettiği ancak sağlıklı bir şekilde yapamadığı e-ticaret veya ürün satış sitesi nasıl yapılır bunu elimden geldiğince sizlere anlatmaya ve uygulatmaya çalışacağım. Makalenin detaylarına girmeden önce önemli olan bir konudan bahsetmek istiyorum. Anlatacağım makalede sadece basit teknikleri kullanarak sitenizden satış yapabilirsiniz. Daha önce bununla alakalı sorular soran arkadaşlara söylediğim gibi ECD Builder sisteminde şu anda mevcut bir e-ticaret ile alakalı plugin olmadığı için yapılmadığı söylüyorum. Ancak ürün üzerinde yapılacak güncellemelerde bununla alakalı eklentinin geleceğini düşünüyorum.

Aşama aşama ilerleyeceğiz arkadaşlar. Öncelikle sitemizin ana sayfasında ürünlerimizi listeleyebileceğimiz bir alan oluşturarak tasarlamaya başlayalım. Ben sehrimega.com/eticaret.html sitesi üzerinden çalışma yapacağım ve işlemlerin hızlı olması için resim olarak yerleşimleri yapacağım. Önceden belirteyim ki benim resim olarak eklediğim her şeyi siz ECD Builder araçlarını kullanarak yapabilirsiniz.

ecd-builder-e-ticaret

Üst kısımdaki resimde gördüğünüz gibi bir header alanı oluşturdum ve altına ürünlerimi listelediğim alanı ekledim. Burada yapacağınız işlemler ise çok basit. Bir kutu oluşturacaksınız ve kutunun içerisine gördüğünüz gibi ürün resmi, ürün başlığı ve ürünle alakalı detaylı detaylı bilgiyi incelemek için bir buton oluşturacaksınız.

[ads]

Bir sonraki aşama olarak ise ürünümün detaylarını görebileceğim ve ürünümün satışını gerçekleştireceğim sayfa var. Bu sayfada ürünümün satışını paypalı kullanarak gerçekleştireceğim. Tabi ki buna alternatif olarak sizler kapıda ödeme seçeneği, sanalpazar ile ödeme seçeneği gibi bir çok alternatifi kullanabilirsiniz.

ecd-builder-e-ticaret-satis

Resimde görmüş olduğunuz sayfaya sehrimega.com/detail.html linkine tıklayarak ulaşabilirsiniz. Şimdi burada yaptığımız işlemleride aynı şekilde ECD Builder araçlarını kullanarak yapabilirsiniz. Ürünümle alakalı bir resim alanı ekledim ve altına slideshow alanı ekledim. Bildiğiniz gibi bunlar ECD Builder da mevcut olan özellikler. Burada önemli olan nokta daha belirgin olması açısından “Şimdi Satın Al” butonu. Son olarak Paypal’ı kullanarak kullanıcılarınızın kredi kartını kullanarak nasıl hızlıca ürün satışı yapabileğinden bahsedeceğim size.

Daha önceki yazmış oyduğum “Paypal Nedir? Nasıl Kullanılır?” bu makaleyi okuyarak Paypal’ın ne olduğunu öğrenebilir ve kayıt olabilirsiniz. Paypal’a üye olduğunuzu ve giriş yaptığınızı varsayarak satın alma butonunu nasıl yapacağınızı anlatmaya başlıyorum.

Üye girişi yaptıktan sonra sol Satıcı tercihleri bölümüne tıklıyoruz. Daha sonra karşımıza gelen sayfada sağ kısımdaki Yeni düğme oluştur butonuna tıklayarak işlemimize devam ediyoruz. Resimde de bahsetmiş olduğum alanları görebilirsiniz.

paypal-simdi-satin-al

Şimdi geldik son aşamaya. Karşımıza gelen sayfada Bir düğme türü seçin seçeneğini Hemen satın alın olarak işaretliyoruz. Öğe adı bölümüne ise ürününüzün adını yazabilir ve Ürün no bölümünü kullanarakta ürünlerinizi numaralandırabilirsiniz. Fiyat bölümünde ise ürününüzün fiyatını belirtebilirsiniz. Fiyatlama bölümünde ise arkadaşlar Paypal’ın aldığı komisyonu hesaplayarak işlem yapmanızı tavsiye ederim. Yani 100 TL’lik bir ürün satacaksanız ürünün fiyatını 105 tl yapmanızı tavsiye ederim. Özelleştir düğmesi ile ürününüze açılır menü, açıklama benzeri seçenekler ekleyebilirsiniz. Ve sonraki kutucuklarda işlem yapmadan Düğme oluştur butonuna tıklıyoruz ve işlemimizi tamamlıyoruz. En son işlem olarak Paypal’ın size vermiş olduğu kodu ECD Builder panelinizdeki <code> aracını kullanarak sitenize benim detay sayfasında yerleştirdiğim şekilde yerleştiriyorsunuz.

paypal-satis-dugmesi

Görmüş olduğunuz gibi ECD Builder sistemini kullanarak e-ticaret sitesi veya ürün satış sitesi hazırlamak bu kadar kolay ve basit. Demoda görmüş olduğunuz tüm teknikleri ECD Builder araçlarını kullanarak yapabileceğinizi tekrar hatırlatmak istiyorum. Ben basit bir şablon tercih ettim ancak sizler yaratıcılığınızı kullanarak bunu daha da geliştirebilirsiniz. Sormak istediğiniz tüm sorularınızı alt kısımdaki yorum bölümünü kullanarak sorabilirsiniz.

Sağlıcakla kalın.

Continue Reading

ECD Builder

ECD Builder Seo nedir? Nasıl yapılır?

Published

on

Son zamanlarda gelen soruların artması üzerine ECD Builder sisteminde Seo ayarlarının nasıl yapılacağı, ayarları yaparken nelere dikkat edeceğimiz ile alakalı bir makale yazmaya karar verdim.

Seo konusunda ayarlmalara başlamadan önce Seo’nun ne olduğunu kısaca öğrenelim.

Seo, Search Engine Optimization yani Arama Motoru Optizasyonu‘nun kısaltılmış halidir. Günümüzde arama motorlarında sayfaların üst sıralara çıkması için kullanılmaktadır.

[ads]

Seo aslında bir kaç yazı ile açıklanabilecek veya uygulanabilecek birşey değildir. Bu makalede de zaten Seo hakkında değilde ECD Builder sisteminde yer alan Seo bölümünün ayarlanması ile alakalı bilgiler vermeye çalışacağım.

ECD Builder panelimize giriş yaptıktan sonra sitemizi düzenleme alanına geliyoruz. Sol kısımdaki araçlar arasından Ayarlar seçeneğine tıklayarak Seo Kurulumu seçeneğini açıyoruz.

seo-detail

Karşımıza gelen alanda Meta Keywords (Kelimeler) ve Meta Description  (Açıklama – Tanım) alanı var. Bu bölümde otomatik olarak tanımlanmış kelimeler mevcut. Bizler ise bu alanları kendimize göre düzenlemeliyiz.

Meta Keywords (Kelimeler) ile başlayalım…

Meta Keywords sitemizdeki anahtar kelimeler için kullanılır. Arama motorlarının sitemizi belirli aramalarda çıkarması için kullanılmaktadır. Sitemizin içeriğine uygun kelimeler kullanmamız gerekmektedir. Anahtar kelime meta etiketi 260 karakterden az olmalıdır. Aksi durumda arama motorları sitenizi spam olarak algılar.

Örnek Meta Keywords Kullanımı : 

(yakupca, yakupca nedir, yakupca hakkında,)

Meta Description (Açıklama) ie devam edelim…

Meta Description sitemizin açıklamasını belirttiğimiz meta etiketidir. Seo konusunda herhangi bir katkısı yoktur ancak Seo puanlaması için önemli bir kriterdir. Açıklama meta etiketi 160 karakterden az olmalıdır. Aksi durumda arama motorları sitemizi spam olarak algılar.

Örnek Meta Description Kullanımı :

(Teknoloji ve diğer konularda her türlü bilginin yer aldığı platform.)

Title Nedir? Nasıl Kullanılır?

Title bir meta tag değildir ancak Google görünüm için önemli bir araçtır. Title kullanmış olduğunuz internet tarayıcısında sitenizin üst kısımdaki pencerede açıklamasını düzenleyebileceğiniz bir alandır. ECD Builder panelinizde de title düzenlemesi için bir alan mevcuttur.

easy-builder.title

Üst kısımda da gördüğünüz gibi ECD Builder panelinizin Ayarlar bölümünden Website Configuration alanına gelerek Site Title alanına gerekli açıklamaları girebilirsiniz. Title en fazla 70 karakter uzunluğunda olmalıdır.

Aşamaları doğru bir şekilde uygularsanız web sitenizin ilk aşamada gerekli olan ayarlamalarını doğru bir şekilde yapmış olacaksınız.

Seo kullanımı ile alakalı sorularınızı yorum bölümünü kullanarak sorabilirsiniz.

Continue Reading

Trending