Google Analytics nedir? Nasıl kullanılır?

Google Analytics, web sitelerimizin ziyaretçi istatistiklerini tutmaya yarayan son yılların gittikçe yaygınlaşan  profesyonel sayaç ve istatistik servisidir. Google Analytics‘i diğer sayaç servisleri ile bir tutmak büyük bir haksızlık olacaktır. Google Analytics sayesinde sitenize ziyaretçinizin nereden geldiği, sitenizde ne kadar vakit geçirdiği, hangi cinsiyet olduğunu, hangi şehirden, hangi tarayıcıyla, hangi işletim sistemiyle bağlandığı, sitenizdeki reklamlara tıklayıp tıklamadığı, satmış olduğunuz bir ürünü alıp almadığı gibi birçok şeyi takip edebilir ve bu sayede sitenizden tam anlamıyla performans elde edebilirsiniz.

Google Analytics Nasıl Kullanırım?

Google Analytics kullanabilmeniz için öncelikle bir Gmail hesabınızın olması gerekmektedir. Daha sonra google.com/analytics servisine üye olarak bir izleme kodu elde ederiz. Ve elde ettiğimiz kodu sitemizde ilgili alana ekleyerek sitemizin verilerinin toplanma işlemini başlatmış oluruz.

Easy Builder kullanıcıları ise sol kısımdaki Ayarlar bölümünden Website Configuration kısmına tıklayarak açılan pencerede Website Verification Services sekmesini seçip alt kısımdaki Google Analytics kutucuğundaki Tracking Code bölümüne izleme kodlarını ekleyebilirler.

Yakup Özışık

1992 yılında İstanbul'da doğdu. 2008 yılında profesyonel olarak web dünyasına adım attı ve o tarihten itibaren birçok projede aktif olarak rol aldı. Şu anda Türkiye'nin en büyük Wordpress Tema firmasının kurucuları arasında yer almaktadır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...