Connect with us

İnternet

Google News nedir? Nasıl kayıt olunur?

Published

on

Google News yaklaşık 60.000 farklı web sayfasından kaynak toplanarak oluşturulmuş bir platformdur. Türkiye ve Avrupa’da yer alan tüm popüler haber sitelerinin yer aldığı Google News sayesinde gündemi hızlıca takip etebilirsiniz.

Google News’e ulusal ve yerel sitelerin kayıt olması önemli bir yere sahiptir. SEO açısından oldukça önemli bir yere sahip olan Google News sayesinde organik ziyaretçiye sahip olabilirsiniz. Ayrıca siteleriniz daha hızlı index alabilir.

Google News’e başvuru yapmadan önce bazı önemli düzenlemeler yapmanız gerekmektedir. Google News uyumlu haber sitesi nasıl yapılır? başlıklı makaleyi okuyarak gerekli bilgileri edinebilirsiniz.

Google News Başvuru Yapma

Google News’e başvuru yapmak için öncelikle başvuru sayfasına gidiyoruz. partnerdash.google.com/partnerdash/

Karşımıza gelen ekranda News seçeneğine tıklayarak işlemimize devam ediyoruz.

[ads]

google-news-basvuru1

Karşınıza gelen sayfada Sitelerim bölümü ile karşılaşacaksınız. Bu bölümde yer alan ve Google News’e başvuru yapacağınız sitenizin Google Webmaster Tools doğrulamasını yapmanız gerekmektedir. Doğrulamasını yaptığınız sitenin hemen yanında bulunan “Google Haberler’e eklenme isteğinde bulunun” butonuna tıklayarak işlemimize devam ediyoruz.

google-news-basvuru2

 

Karşımıza gelen sayfada ise sitemiz ve iletişimle alakalı bilgiler vermemiz gerekmektedir. Buradaki bilgileri sitenizde yer alan bilgilerle uyuşacak şekilde doldurmanız gerekmektedir. Eksik veya hatalı bilgi vermeniz başvurunuzu olumsuz etkiliyebilir. Haber siteniz hakkında bölümünü ise doğru ve sitenizi yansıtan bilgiler vermeniz başvurunuzun değerlendirilmesi için önemli bir kriterdir.

google-news-basvuru3

Başvuru formunun alt kısmına indikçe sitemizle alakalı detaylı bilgiler istenecek. “Sitenizdeki içerik için geçerli olan tüm kategorileri seçin” bölümünü Basın Bülteni, Ücretli abonelik olarak yapmanızda fayda var. Son olarak ise “Google Haberler bölümüne ilişkin bilgiler” alanı ile karşılaşıyoruz. Bu bölümde ise sitenizdeki kategorilerinizi eklemeniz isteniyor. Bu bölümün linklerini eklerken RSS bağlantılarınızı değil direk sitenizdeki kategorinin bağlantı linkini kullanmanız gerekmektedir.

google-news-basvuru4

Tüm bilgileri ekledikten sonra gönder butonuna basarak işlemimizi tamamlıyoruz.

Başvuru sonucumuz 3-7 gün süre içerisinde bize olumlu veya olumsuz olarak bildiriliyor. Başvuru sonucunu partnerdash.google.com/partnerdash/ sayfasından da takip edebilirsiniz.

Google News ile alakalı tüm sorularınızı yorum bölümünü kullanarak kullanabilirsiniz.

Continue Reading
6 Comments

İnternet

Google News uyumlu haber sitesi nasıl yapılır?

Published

on

Google’nin popüler haber servisi Google News‘e kayıt olmak isteyen haber sitesi sayısı her geçen gür artıyor. Bu makalemizde Google News’e başvuru yapmayı düşünen haber siteleri için başvuru öncesi yapmaları gereken adımlardan bahsedeceğiz.

Başvuru yapmadan önce sitenizin Google News uyumlu olması gerekmektedir. Google News uyumlu haber sitesine sahip olmanız için bazı çalışmalar yapmanız gerekmektedir.

  • Siteniz özgün ve kullanışlı bir tasarıma sahip olsun. Google News haber sitelerinin tasarımına ve kullanılan yazılıma çok önem vermektedir. Popüler bir yazılım kullanabilirsiniz.
  • Sitenizin meta açıklamaları doğru ve eksiksiz olmalı.
  • Kategorileriniz standartlara uygun oluşturulmalı ve sitenizde görünür bir alanda konumlandırılmalıdır.
  • Sitenizin yaşı, index sayısı yeterli derecede olmalıdır. Yeni açılmış bir sitenin Google News’e kayıt edilme ihtimali çok yüksek değildir.
  • İçerikleriniz özgün olsun ve spam içeriklerden uzak durun.
  • Sitenizde Köşe Yazarları sayfasına yer verin. En az 3 adet ekli yazırınızın olmasını tavsiye ediyorum. Yazarlarınız kendilerine has üslupta özgün ve 2 – 3 günde bir yazacak şekilde yazılar eklemeliler.

[ads]

Künye, Gizlilik Politikası, Hukuka Aykırılık Bildirimi ve İletişim gibi sayfalarınız olması gerekmektedir. Aşşağıdaki örnek şablonu kendinize göre düzenleyerek kullanabilirsiniz. Künye bölümünde vermiş olduğunuz bilgiler gerçek kişiler olmalıdır.

Künye

İMTİYAZ SAHİBİ
Adı Soyadı
(admin@siteniz.com)

GENEL YAYIN YÖNETMENİ
Adı Soyadı
(adininbasharfisoyadı@siteniz.com)

EDİTÖRLER
Adı Soyadı – adininbasharfisoyadı@siteniz.com
Adı Soyadı – adininbasharfisoyadı@siteniz.com
Adı Soyadı – adininbasharfisoyadı@siteniz.com

GECE VARDİYASI EDİTÖRÜ (Çalışma Saatleri 23:00-08:00)
Adı Soyadı – adininbasharfisoyadı@siteniz.com

HUKUK DANIŞMANI

Av.Adı Soyadı
email adresi

REKLAM REZERVASYON

Adı Soyadı
(reklam@siteniz.com)

YAZILIM

WordPress ise temanın adı

DOMAIN SERVİSİ

isimtescil.net

HOSTING SERVİSİ

Hosting Şirketinin Adı

BASIN BÜLTENLERİ
Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz.
(iletisim@siteniz.com)

ADRES
Adres

TELEFON

Telefon

Sitede yayımlanan Köşe Yazıları ve Yorumların sorumluluğu yazarlarına aittir. Siteniz.com yazıların sorumluluğunu almaz.

Gizlilik Politikası / Privacy Policy

© Copyrigth 2015 Siteniz.com tüm hakları saklıdır. Kod, haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları hak sahiplerine aittir. Siteniz.com sitesinde yer alan bütün yazılar, materyaller, resimler, ses dosyaları, animasyonlar, videolar, dizayn, tasarım ve düzenlemelerimizin telif hakları 5846 numaralı yasa telif hakları korunmaktadır.

Bunlar Siteniz.com’un yazılı izni olmaksızın ticari olarak herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz. İzinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz.

Privacy Policy

We will keep your information confidential except where disclosure is required or permitted by law (for example to government bodies and law enforcement agencies). Generally, we will only use your information within the Siteniz.com. However, sometimes the siteniz.com uses third parties to process your information. siteniz .com requires these third parties to comply strictly with its instructions and the siteniz .com requires that they do not use your personal information for their own business purposes, unless you have explicitly consented to the use of your personal information in this way. When you interact with the Siteniz.com we sometimes receive personal information about you. For example, if you write to us or sign up to a newsletter, you might tell us who you are, how we can contact you and what you think of the siteniz .com and its services. When you use Siteniz.com online services, we use cookies and collect IP addresses. You can find out more about this in the Siteniz.com cookies section of our full Privacy Policy.

Hukuka Aykırılık Bildirimi

Firmamıza ait olan www.siteniz.com’un yayınlarında, hukuka, yasaya, telif haklarınıza ve kişilik haklarınıza saygılı bir biçimde yayın yapmayı amaç edinmiş olup, 5651 sayılı yasa gereği “içerik sağlayıcı” olarak hizmet vermektedir. Bu sebepten yayın organları tarafından yayınlanan haberleri okurlarımıza aktarmaya çalışmakta olduğumuzdan hukuka aykırı görülen içerikleri kontrol etme yükümlülüğümüz yoktur. Sitemiz “uyar ve kaldır” prensibi ile işlem yaptığından, herhangi bir haber ile kişiliğinize, şirketinize, telif haklarınıza, eserlerinize veya yasal haklarınızın çiğnendiğini düşünen hak sahipleri iletisim@siteniz.com üzerinden bize ulaşabilirler. Talep ve şikayetler avukatımız tarafından incelenecek ve ihlal olması durumunda gerekli içerikler kaldırılacaktır.

  • İlgili örnek sayfaları sitemizde oluşturduktan sonra sitenizin link yapısını da Google News uyumlu olacak şekilde düzenlememiz gerekmektedir. Sitemizin link yapısına id ekleyerek bu adımıda başarılı bir şekilde tamamlayabiliriz. Örnek: siteadi.com/haber/google-news-yakupca-3231.html
  • WordPress kullanıcıları ise kalıcı bağlantılar bölümünden /%postname%-%post_id%.html şeklinde düzenleyerek bu işlemi yapabilirler.
  • Google News uyumlu site haritası oluşturun. Google News uyumlu site haritası oluşturmakta başvuru için önemli bir kritere sahiptir. WordPress yazılımı kullanıyorsanız Google News Sitemap adlı eklentiyi indirerek kullanabilirsiniz.
  • Sitenizin sosyal medya hesaplarını oluşturun ve aktif bir şekilde kullanın. Başvuru için önemli bir kriter değildir ancak bu adımları yapmanızda sitenizin prestijini arttıracaktır.

Bu işlemleri doğru ve eksiksiz yaptıktan sonra haber sitenizi Google News uyumlu yapmış olacaksınız. Artık sitenizi Google News’e kaydedebilirsiniz.

Google News’e sitenizi kaydetmek için Google News nedir? Nasıl kayıt olunur? başlıklı makaleyi okuyabilirsiniz.

Continue Reading

İnternet

Google Özel Arama Motoru (CSE) nasıl oluşturulur?

Published

on

Web sayfalarınızda site içi arama bölümünün olması kullanıcılarınızın aradığını kolay bulmasını sağladığı gibi arama motorları içinde önemli bir kriterdir. Bu makalemizde web sayfalarınız için Google Özel Arama Motoru (custom search engine) oluşturma ile alakalı bilgiler vereceğiz.

Google Özel Arama Motoru oluşturmak için Google hesabınız ile CSE Adresinde Oturum açın. Karşınıza gelen sayfada Özel Arama Motoru Oluştur seçeneğine tıklayarak işleminize devam edin.

google-ozel-arama-motoru

Bir sonraki aşamada ise arama yapılacak site adresinizi, Google Özel Arama Motorunuzun dil seçeneğini ve arama motorunuza isim vererek işlemimizi tamamlıyoruz.

[ads]

google-ozel-arama-motoru1

Artık arama motorumuz kullanıma hazır. Kodu al seçeneğini kullanarak Google Özel Arama Motoru için gerekli kodu alarak sitemize ekleyebiliriz. Kodu sitenize eklemeden önce ise bahsedeceğim bir kaç adımı uygulamanızda fayda var.

google-ozel-arama-motoru2

Bundan sonraki aşamalarda ise Google Özel Arama Motorunuz ile alakalı görsel değişiklikler yapabilirsiniz. Ancak bu aşamalara geçmeden önce bazı değişiklikler yapmanız gerekmektedir. Arama motorunuzda herhangi bir arama yapıldığı zaman bunun yeni bir pencerede sonuç olarak görülmesi gerekmektedir. Bunun için ise ufak bir düzenleme yapacağız.

Görünüm ve tarz seçeneğine tıklayarak açılan pencereden Düzen sekmesine tıklıyoruz. Karşımıza gelen alanda Google tarafından barındırılan seçeneğini işaretleyip hemen alt kısmındaki kutucuklardaki yeni pencere seçeneğini işaretliyoruz. Kaydet ve Kodu al seçeneğine tıklayarak kodumuzu almış oluyoruz.

google-ozel-arama-motoru3

Özelleştir seçeneğini kullanarak arama motorunuzu özelleştirebilirsiniz. Ayrıca Google Özel Arama Motoru sayesinde Adsense üzerinden de gelir elde edebilirsiniz. Bunun için ise yapmanız gereken adım ise çok basit. Sol kısımdaki menüden Kurulum seçeneğine tıklıyoruz. Karşımıza gelen sayfada Para kazanın sekmesine tıklıyoruz ve Arama Motorundan Para Kazanma seçeneğini açık yapıyoruz.

google-ozel-arama-motoru4

Google Özel Arama Motoru ile alakalı sormak istediğiniz sorularınızı yorum bölümünü kullanarak sorabilirsiniz.

Continue Reading

İnternet

Paypal nedir? Nasıl kullanılır?

Published

on

Paypal dünyada milyonlarca kullanıcısı olan online ödeme hizmeti veren servisidir. Paypal ile güvenli ödeme yapabilir ve ödemelerinizi alabilirsiniz. Bu makalede Paypal’ın kullanımı ve diğer merak ettiğiniz her şeyi açıklamaya çalışacağım.

Gelişen teknoloji ile birlikte internet üzerinden e-ticaret artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Paypal bir çok internet kullanıcısı tarafından bilinen ve güvenliği ile dünya tarafından benimsenmiş sanal ödeme bankasıdır. Karşı tarafa para gönderirken kredi kartı bilgilerinizi vermeden işlem yapabilir ve bu sayede güvenliğinizi üst seviyelere çıkarabilirsiniz. Paypal’ın en büyük artılarından birisi olarak kredi kartı bilgilerinizi karşı tarafa vermemek olarak söyleyebilirim.

[ads]

Paypal Hesabı Nasıl Açılır?

Paypal üyeliği için bir kredi kartınızın olması ve adınıza olması yeterli olacaktır. Üyelik ise çok basit. Bireysel bir kullanıcı olarak işlem yapacaksanız yani sadece adınıza ödeme alıp kullanacaksanız Paypal Bireysel Üyelik ile hesap açmanız gerekmektedir. Bir ticari işletmeniz varsa Paypal’ın Ticari Üyelik bölümünden hesap açmanız gerekmektedir. Buraya Tıklayın

İlgili formu doldurduktan sonra paypal hesabınız açılacaktır. Mail doğrulamasını yaptıktan sonra Paypal hesabınızı kullanmaya başlayabilirsiniz. Eğer Paypal hesabınızı onaylı bir şekilde kullanmak istiyorsanız, sisteme kredi kartı bilgilerinizi girmeniz gerekmektedir. Kredi kartı bilgilerinizi girdikten sonra çalışmış olduğunuz bankayı arayarak PIN numaranızı alıp hesabınızı onaylı hale getirebilirsiniz.

paypal-kredi-karti-ekleme

Paypal İle Alışveriş Nasıl Yapılır?

Ülkemizde son zamanlarda Paypal ile alışveriş seçenekleri giderek artmaya başladı. Paypal ile alışveriş yapmak için ise yapacağımız işlem çok basit. Ödeme yöntemleri seçeneğine geldiğimiz zaman “Paypal İle Ödeme” tercihini seçmemiz gerekmektedir. Yönlendirileceğimiz sayfada ise paypal mail adresi ve şifremizi girdikten sonra ödemememizi gerçekleştirmiş oluyoruz.

Paypal aracılığı ile para gönderebilirsiniz. Bunun için para göndereceğiniz müşterinizin veya arkadaşınızın Paypal hesabı olması yeterlidir. Aynı şekilde sizde bir Paypal kullanıcısından aynı şekilde ödeme alabilirsiniz.

paypal-odeme

Paypal Güvenli Mi?

Birçok kişinin aklına Paypal Güvenilir mi sorusu gelmiş olabilir. Paypal güvenlik konusuna çok önem vermektedir. Bununla alakalı Paypal’ın güvenlik sayfasını inceleyebilir ve Paypal güvenliği hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Buraya Tıklayın

Paypal ile alakalı anlatacaklarım tabi ki bunlarla sınırlı değil. İlerleyen makalelerde daha detaylı bilgilere yer vereceğim. Sormak istediğiniz soruları yorum bölümünü kullanarak sorabilirsiniz.

Continue Reading

Trending