İyi bir web sitesi nasıl tasarlanır?

Günümüzde aktif internet kullanıcı sayısı giderek artmaktadır. Bu artışa paralel olarak web sitesi sayılarında da ciddi bir artışın olduğunu sizlerde benim gibi fark etmişsinizdir. Bu makalede web sitesi tasarlama ile alakalı bazı önemli maddelerden bahsedeceğim. Umarım keyif alırsınız.

Web sitenizi tasarlamaya karar verdikten sonra ilk adımınız sizinle aynı kategoride olan siteleri incelemektir. Olabildiğince fazla örnek siteyi incelemeniz aklınızda bir fikir oluşturacaktır. Ve daha sonra oluşturmak istediğiniz web sayfası ile alakalı bir kağıt ve bir kalem kullanarak sitenizin taslağını bir kağıda çizin. Önünüzde sürekli olarak örnek olarak duran bir şablonunuz olacaktır.

Bu aşamayı tamamladıktan sonra artık sitenizin tasarlanma aşamasına başlayabilirsiniz.

Logonuzu belirleyin. İster bir kişisel site sahibi olun, isterseniz bir işletme. Bir web sitesi tasarlamaya başlarken öncelikle logonuzu belirlemeniz gerekmektedir. Logosuz bir web sitesini asla ama asla tasarlayamazsınız. Logonuzda kullandığınız renk tonları dahi sitenizin tasarım düzenini belirleyecektir. Bu yüzden sizi veya markanızı temsil edecek bir logo tasarlamanız gerekmektedir. Logo tasarlamayı bilmiyorsanız yazı fontlarıyla bu işlemi profesyonel bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

[ads]

Reklam alanlarınızı belirleyin. Web sitenizi oluşturmaya başlarken en önemli bölümlerin başında gelir reklam alanları. Bunun için sayfanızın en iyi yerlerine yerleştirmelisiniz bu alanları. Günümüzde reklam şirketlerinin baz aldığı reklam ölçüleri Adsense reklam ölçüleri ile birebir aynı özelliği taşımaktadır.

Menülerinizin anlaşılır ve belirgin olsun. Sitenizdeki menülerinizi tasarlarken kullanıcıların görebileceği yerlere yerleştirmeniz ve bunların anlaşılabilir ve belirgin olması çok ama çok önemlidir. Menüler sitenizin yol haritasıdır. Kullanıcıların sitenizdeki içeriklerinizi daha hızlı görmesini sağlayacaktır. Bu yüzden menü yapınıza çok ama çok önem göstermeniz gerekmektedir.

Sade, anlaşılır ve canlı renkler taşıyan siteler oluşturun. Kullanıcılarınızın gözünü yormayacak sadelikte bir web sitesi tasarlamanız ve canlı renkler kullanmanız kullanıcılarınızın site içerisinde kalma süresini uzacaktır.

Anlaşılır fontlar kullanın. Okunması kolay ve renk düzeni iyi ayarlanmış fontları web sitenizde kullanmanız görsel kalite açısından çok önemli bir yere sahiptir. Kullanıcılar okunması zor olan fontları sevmezler ve web sitenizden daha erken sürede ayrılırlar. Bunun olması hiçbirimiz isteyemiz…

Resim kalitesine önem verin. Arkadaşlar kullanmış olduğunuz görseller ne kadar kalitesi yüksek olursa sitenizinde görüntüsü o kadar iyi olacaktır.

Smetrik yapıya özen gösterin. Sitenizi tasarlarken boyutlandırmayı smetrik olarak yapmaya özen gösterin. Smetrik yani boyutları eşit şekilde tasarlanmış web siteleri her zaman kullanıcılar tarafından tercih edilir.

Sitenizi kategorilere ayırın. Kullanıcılarınızı tek bir sayfada toplamayın arkadaşlar. Sitenizin içeriğine uygun olarak kategorilendirme yapın ve kullanıcılarınızı bu sayfalara yönlendirin. Sitenizde birden fazla kategorinin olması ziyaretçilerin sitenizde daha fazla kalmasını sağlayacaktır.

Belirtilen adımları doğru bir şekilde uyguladıktan sonra web sitenizin düzenli ve etkili bir tasarıma sahip olacağını sizlerde göreceksiniz. Bir web sitesi tasarlarken önemli olan sizin zevkiniz değil ziyaretçilerinizin görüşleridir. Yani sitenizi tasarlarken sürekli olarak farklı kişilerden fikir almaya özen gösterin. Ne kadar çok kişiye sorarsanız o kadar çok farklı fikir çıkacaktır. Buda sitenizi zamanla dahada kalitelileştirecektir.

Sonraki makalelerde belirtmiş olduğum maddeleri daha detaylı ele alacağım. Umarım faydalı olmuştur.

Sorularınızı konu altındaki yorum bölümünden sorabilirsiniz.

 

Yakup Özışık

1992 yılında İstanbul'da doğdu. 2008 yılında profesyonel olarak web dünyasına adım attı ve o tarihten itibaren birçok projede aktif olarak rol aldı. Şu anda Türkiye'nin en büyük Wordpress Tema firmasının kurucuları arasında yer almaktadır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...