Pinterest nedir? Nasıl kullanılır?

Pinterest son zamanların en popüler sosyal medya uygulamaları arasında yer almaktadır. 2010 yılında kurulan Pinterest, Pin ve interest kelimelerinin birleşmesiyle ortaya çıkmıştır. Dünya genelinde 100 fazla üyeye sahip olan Pinterest gün geçtikte popülerliğini arttırmaktadır.

Pinterest kullanıcılarının fotoğraflarını kolayla paylaşabilmesi için oluşturulmuş bir sistemdir. Bu sayede Pinterest kullanıcıları beğendikleri fotoğrafları panolarında paylaşabilirler.

Bu yazımda ise Pinterest’in web sayfalarınıza katkısından bahsedeceğim.

Diğer sosyal medya sitelerinde olduğu gibi Pinterest üzerinden de web sayfanıza ziyaretçi çekebilirsiniz. Bunun için öncelikle Pinterest üyesi olmanız gerekmektedir.

pinterest-uyelik

[ads]

Pinterest’e üye olduktan sonra yeni panolar oluşturabilir ve oluşturduğunuz panolara web sayfanızda paylaşmış olduğunuz içeriklerin resimlerini yükleyebilirsiniz.

Resimleri yüklerken web sayfanızın veya içeriğinizin linkini eklemeyi unutmayın. SEO açısından çok önemli katkısı bulunmaktadır.

Pinterest’e eklediğiniz görsellere açıklama eklerken anahtar kelimelerinizin SEO’ya uyumlu bir şekilde olmasına özen gösterin.

Web sayfanızda sosyal medya paylaşım butonlarının yanında  “Pin It” butonunun olmasında fayda var.

Pinterest’in %80’ini kadınlar oluşturmaktadır. Bu yüzden kadınların ilgisini çekebilecek paylaşımlar yapmanız kazanç elde etme olasılığınızı arttıracaktır.

Kullanıcılar aylık ortalama 98 dakikasını Pinterest üzerinde geçiriyor. Kullanıcı aktiflik oranı yüksek seviyede olan Pinterest’te görsellerinizi paylaşırken dikkatli ve seçici olmanızı tavsiye ederim.

Pinterest’in temel amacı bahsettiğim gibi görsel paylaşımlarla kullanıcılarını bilgilendirmektir. Bu yüzden paylaşım yaparken görsellerinizin kaliteli olmasına özen gösterin.

Yakup Özışık

1992 yılında İstanbul'da doğdu. 2008 yılında profesyonel olarak web dünyasına adım attı ve o tarihten itibaren birçok projede aktif olarak rol aldı. Şu anda Türkiye'nin en büyük Wordpress Tema firmasının kurucuları arasında yer almaktadır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...