Connect with us

Seo

SEO uyumlu makale nasıl yazılır?

Published

on

Blog yazarları için SEO uyumlu makale yazmak çok önemlidir. SEO uyumlu makale yazmak için dikkat etmeniz gereken maddeleri sizler için derledim. SEO uyumlu makale nasıl yazılır diye merak ediyorsanız anlatacağım maddeleri dikkatli bir şekilde uygulamanızı tavsiye ederim.

Başlamadan önce diyoruz ki herşeyin başı özgünlüktür. Özgün olmayan bir makalenin var olmasının bir anlamı yoktur. Eğer sizlerde bol hitli ve iyi kazanç elde eden bir siteye sahip olmak istiyorsanız % 100 özgün yazma felsefesini kendinize ilke edinmelisiniz.

1 – Yazınızın arama moturunda index almasını istiyorsanız içeriğinizde anahtar kelimeler kullanın. Kullandığınız anahtar kelimelere link vermeyi unutmayın. Fazlaca anahtar kelime eklememenizi tavsiye ederim, aksi durumda siteniz spam olarak algılanabilir.

2 – Kullandığınız anahtar kelimeler yazınızın içeriğini bozmayacak şekilde eklenmelidir. Yazınızın içeriği ile bağlantılı olmayan anahtar ekleme durumunda siteniz spam olarak algılanabilir.

[ads]

3 – Kullandığınız anahtar kelimeleri bold, italic, veya renkli yapmanız arama motorları tarafından kolayca anlaşılmasını sağlayacaktır. Sürekli belirttiğim gibi bu konuda da aşırıya kaçmamanız çok önemlidir. Aksi durumda siteniz spam olarak algılanabilir.

4 – Yazınızın başlığı 60 karakter üstünde olmamalıdır. Kullandığınız yazı başlığında bir adet anahtar kelime olması gerekmektedir.

5 – Yazınızın arama motoru tarafından tanımlanması için meta description eklemeniz gerekmektedir. Eklediğiniz açıklaması yazısı ise 160 karakterden fazla olmamalıdır.

6 – Yazı içine eklediğiniz resimlere açıklama yazısını arama motorlarının algılayabileceği şekilde eklemelisiniz.

Örneğin : 32556.jpg yerine yakupca-logo.jpg şeklinde eklemeniz Google İmage tarafından da hızlı bir şekilde tanınmanızı sağlayacaktır.

Belirtmiş olduğum adımlara dikkat ettiğiniz sürece paylaştığınız yazılar arama motorları tarafından daha hızlı farkedilecek ve sitenizin gerek ziyaretçi gerekse kazanç istatistiklerinde gözle görülür artışı göreceksiniz.

SEO uyumlu makale yazma ile alakalı sorularınızı yorum bölümünü kullanarak sorabilirsiniz.

Continue Reading
2 Comments

Seo

DMOZ nedir? Nasıl kayıt olunur?

Published

on

Merhaba arkadaşlar. Bu makalede dünyanın en büyük açık dizin projesi olan DMOZ‘u sizlere tanıtacağım. DMOZ’un ne olduğunu, ne işe yaradığını. nasıl başvuru yapacağımızı ve sitelerimiz için faydalarından bahsetmeye çalışacağım.

DMOZ, şu zamana kadar gelmiş geçmiş en büyük dizin projesi olarak kabul edilmektedir. DMOZ’u diğer dizinlerden ayıran en büyük faktör ise Google tarafından desteklenmesi ve sitelerinizin daha çok değerlenmesidir.  DMOZ’u bu kadar değerli kılan şey ise 4,182,584 site, 1,022,825 kategori, 89,762 gönüllü editör bulunduruyor olmasıdır. Geçen yıllara oranla önemini kaybetmesine karşın DMOZ günümüzde hala itibarını korumaktadır.

DMOZ’un açılımı “The Open Directory Project”dir. Dmoz dünyadaki arama motorları tarafından kabul edilmiş ve bünyesindeki kayıtlı siteler ise arama motorları tarafından güvenilir site olarak benimsenmiştir.

[ads]

DMOZ’a Nasıl Kayıt Olunur?

DMOZ’a kayıt olmadan önce belirli kriterleri yerine getirmemiz gerekli.

Sitemiz özgün ve düzenli bir içeriğe sahip olmalı. İçeriği özgün ve düzenli bir şekilde güncellenen web sitelerinin DMOZ’a kabul edilme olasılığı her zaman yüksektir. DMOZ diğer dizinle oranla daha seçiçidir ve bünyesindeki web sitelerinin her zaman özgün bir içeriğe sahip olmaları gerekir.

Yeni açmış olduğunuz bir web sitesi ile DMOZ’a başvurmayın. Bu sıkça yapılan bir hatadır arkadaşlar. DMOZ yeni açılan bir web sitesini editörleri aracılığı ile çabucak fark eder ve dizininde yer vermez. Bu yüzden oturmuş bir web siteniz olduktan sonra başvurmanızı tavsiye ederim.

Bu aşamaları tamamladıktan sonra DMOZ’a sitemizi gönderebiliriz. DMOZ’a site göndermek için vermiş olduğum bağlantıdaki talimatları okuyabilir ve başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Buraya Tıklayın

Başvuru formunu doldururken sitenizin kategorisini belirlemeniz ve ilgili kategoride başvuru yapmanız çok önemlidir. Yanlış bir kategoride başvuru yaparsanız DMOZ başvurunuzu kabul etmeyecektir.

DMOZ’a sitenizi sadece 1 kez ekleyin ve daha sonra sabırla beklemeye koyulun. Aceleci davranmayın.

DMOZ’a başvururken başvuru formunda Türkçe karakter kullanımınıza ve kısa ve öz kelimeler kullanmaya özen gösterin. Ayrıca DMOZ başvuru formunu doldururken dizindeki diğer sitelerin açıklamalarını kopyalayabilir ve kendinize göre düzenleyebilirsiniz. Başvurusu kabul edilmiş siteleri örnek almanız size önemli bir avantaj sağlayacaktır.

DMOZ’a başvururken sitenizin uzantısını taşıyan bir mail adresi ile başvurmanızı tavsiye ederim. Bu sizin prestijinizi yükselteceği gibi önemli bir unsurdur aynı zamanda.

DMOZ’un avantajları nelerdir?

DMOZ’da yer almanız arama motorları tarafından sitenizin değerli görülmesini ve üst sıralarda olmasını sağlayacaktır. Ayrıca DMOZ SEO açısından da önemli bir yere sahiptir. Bulunduğunuz kategoride ilk sıralarda olmanızı sağlar ve sitenizin değerini arttırır.

DMOZ başvurusu kolay olmayan bir dizindir. Başvurusu sırasında kolayca basit hatalar yapabiliriz. Bu yüzden yardıma ihtiyaç duyabilirsiniz. DMOZ’a başvuru ile alakalı sorularınızı yorum bölümünü kullanarak sorabilirsiniz.

Continue Reading

Trending