WordPress nedir? Nasıl kurulum yapılır?

WordPress herkes tarafından içerik yönetim sistemi olarak tanımlanmaktadır. İçerik yönetim sistemi ise web sayfamızda yayımlamış olduğumuz herşeydir.

WordPress ilk dönemlerinde blog siteleri tarafından tercih ediliyordu ancak günümüzde bu tablo tamamen değişti. Artık WordPress‘i e-ticaret sitelerinden tutunda haber, oyun ve birçok sitelerin alt yapısında görebilirsiniz. Kendisini sürekli olarak geliştiren ve marka değerini yükselten WordPress, Matt Mullenweg tarafından kurulmuştur.

[ads]

WordPress‘i bu kadar yaygın ve popüler yapan şey ise alt yapısının kuvvetli ve basit olması. Geliştirilme konusunda ise %100 kullanıcılarına rahatlık sağlayan sistemde dilediğinizi yapmakta özgürsünüz. Diğer bir farklılığı ise birden fazla eklentiye sahip olması ve eklenti yazarlarınızın bu konuda sürekli olarak çalışmalar yapması. Kısacası günümüzde WordPress ile yapacaklarınızın sınırı yok.

WordPress Theme  çeşitliliği konusunda da bir hayli zengin. Dilerseniz WordPress’in kendi sağlamış olduğu ücretsiz temaları kullanabilir veya WordPress Theme konusunda uygun fiyatta hizmet sağlayan firmalarla çalışabilirsiniz.

WordPress Kullanıcısı Nasıl Olabilirim?

WordPress’i kullanabilmeniz için iki alternatif bulunmaktadır. Size ait web sitesinde kullanmak isterseniz tr.wordpress.org sitesini ziyaret edip Türkçe versiyonu indirebilirsiniz. Diğer bir yöntem ise WordPress.com üzerinden üye olarak kısıtlı özellikleri olsa dahi sitenizi kurabilir ve bloglamaya başlayabilirsiniz.

Yakup Özışık

1992 yılında İstanbul'da doğdu. 2008 yılında profesyonel olarak web dünyasına adım attı ve o tarihten itibaren birçok projede aktif olarak rol aldı. Şu anda Türkiye'nin en büyük Wordpress Tema firmasının kurucuları arasında yer almaktadır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...