Yaşlı insanlar artık kaybolmayacak

Çin’in Hefei şehrinde birçok kişiyi ilgilendirecek bir icat gerçekleştirildi. Yaşlı birçok kişinin en büyük sorunu kaybolmaktır. Çinli uzmanların ise geliştirdikleri QR kodlu arma sayesinde kaybolma sorunu büyük bir oranda ortadan kaldıracak gibi görüyor.

QR kodlar fiziksel ürünlere kolayca yerleştirilebilen dijital verilerdir, ve bir çok alanda kullanılmışlardır. Kaybolan insanların bulunması ve konumlandırılması için yapılan çalışmalara ise bir çok yenilik ekleniyor. QR kodları ise Çin’de kullanılmaya başlanan yeni bir sistem.

[ads]

Çin, diğer ülkelere nazaran daha fazla yaşlı insana sahip ve bu nedenle yaşlıların genel problemleri ülkede daha sık görülmekte. Her geçen gün yaşlılar adına yeni buluşlar geliştirmeler, sağlıkaraştırmaları ve hayatı kolaylaştıracak icatlar yapılmakta.

QR kodları, içerisinde istenilen verilen, taranarak gösterilebileceği özel veriler içeren bir koddur. Herhangi bir fiziki ürüne kolayca eklenebilir. Qr kodları plastik bir armaya ekleyen Çinliler, yaşlıların bu kodlardaki adres bilgilerini, kaybolduklarında, başkalarına taratarak evlerine dönebilecekleri bir sistem geliştirdiler.

Dayanıklı bir plastik olan ürün, giysilere kolayca monte edilebiliyor. Sistem şimdilik 50 farklı insan tarafından deneniyor ve ilerde daha da büyük bir kesim tarafından kullanılması bekleniyor.

Yakup Özışık

1992 yılında İstanbul'da doğdu. 2008 yılında profesyonel olarak web dünyasına adım attı ve o tarihten itibaren birçok projede aktif olarak rol aldı. Şu anda Türkiye'nin en büyük Wordpress Tema firmasının kurucuları arasında yer almaktadır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...