Connect with us

Mobil

Batarya problemi nasıl çözülür?

Published

on

Akıllı telefonlar artık hayatımızın bir parçası oldu. Her gün üstüne koyarak teknolojisini geliştiren akıllı cihazların en büyük sorunu batarya problemi. Bu makelede, akıllı telefonlarınızın batarya ömrünü uygulayacağınız 8 madde ile nasıl uzatabileceğiniz anlatılmış. Umarım faydalı ve işe yarar bir makale olur.

1. Telefonu İlk Aldığınızda %100 Şarj
Bir telefonun bataryasını en sağlıklı kullanmanın sırrı, telefonu ilk aldığınız gün başlar. Telefonu paketinden çıkarıp incelerken, ilk yapmanız gereken direk şarja koymak olacaktır. Yeni sahip olduğunuz cihazınız, bir miktar şarj ile elinize gelse dahi, telefonu açmadan direk şarja koymanız gerekiyor. Bataryanız %100 dolmadan telefonu çıkarmamalı, tamamen dolsa dahi 1-2 saat daha şarjda bekletmelisiniz. Telefonun ilk şarjı bataryanın düzenli çalışması için çok önemlidir. Bu ilk kuralı yerine getirirseniz daha verimli bir bataryaya sahip olabilirsiniz.

2. Gereksiz Uygulamaları Kaldırın Gitsin
Her yerde sıkça okuduğumuz gibi akıllı telefon batarya ömrünü artırma yöntemlerinin en bilinen yolu , şüphesiz ki doğru telefon kullanımıdır. Telefon ekranınızın gereğinden parlak olması, arka planın hareketli temalardan oluşması, gereksiz uygulamaların açık olması, telefon sesinin ve titreşimin açık olması elbetteki şarjı etkileyen ana faktörlerdir. Fakat bir akıllı cihazın bu özelliklerini tamamiyle etkisiz hale getirmek, karanlıkta dikiş dikmeye benzer. Yani araçlarınız ne kadar iyi olursa olsun kullanmak için yeterli ışık ve ortam yok ise, hiçbir verim alamazsınız. Aynı şekilde telefonunuzun da bu özelliklerini tamamen kapatmak, sizi cihazdan soğutacağı için bu özellikleri minumum orta düzeyde kullanmalısınız. Bu yapacağınız ilk hamle telefonunuzun batarya ömrünü az da olsa artıracaktır fakat daha etkili kullanım için diğer yollara başvurmalısınız.

3. Şarjlı Telefon Kılıfı Kullanın
Özellikele cep telefonlarını korumak için kullanılan, son dönemde bir moda aksesuarı haline gelen telefon kılıflarının daha işlevsel modelleri olan şarjlı türleri de piyasada yer alıyor. İiçerisine minik şarj ünitesi bulunan bu kılıf türleri, telefonunuz ile birlikte şarj ediliyor. MobilCadde uzman ekibinin araştırmalarına göre, bataryalı kılıflar telefonunuzun şarjı azaldığında devreye giriyor, sağladığı performans ve mAh gücüne göre %10 ile %40 arasında telefonunuzun şarj ömrünü artırıyor. Şarj probleminizi geçici olarak ortadan kaldıran bu kılıf modelini kullanarak hem telefonunuzu çizik ve darbelerden koruyabilir hem de zor anlarınızda şarj ünitesi olarak kullanabilirsiniz.

4. Orjinal Şarj Aleti ve Data Kablosu Kullanın
Apple, Samsung, Sony, LG, HTC, Nokia ve daha birçok marka telefon için piyasada çeşitli şarj aleti bulunuyor. Telefonunuzun şarj aleti seçiminde fiyat ve marka konusunda alternatifler her ne kadar avantajlı olsa da orjinal olmayan şarj cihazı kullanımı telefon bataryanızın zayıflamasına sebep olabilir. Birçok iyi marka şarj cihazı üretiyor fakat telefonu en iyi kendi şarj cihazı koruyor. Şunu belirtmekte de fayda var ki her farklı marka şarj cihazı ve data kablosu telefona zarar vermez. Ama bataryanızın ömrüne önem veriyorsanız seçimlerinizi orjinal ürünlerden yana kullanmalısınız.

[ads]

5. NFC Bataryanız İçin Çalışsın
NFC daha eski bir mobil teknoloji olmasına rağmen iPhone 6’nın tanıtımı ardından adından sıklıkla söz ettirmeye başladı .Yakın alan iletişimi olarak bildiğimiz NFC, iki elektronik cihaz arasındaki haberleşmeyi sağlayan bir teknolojidir. NFC teknolojisini bataryanız için nasıl kullanabileceğiniz sorusuna gelirsek eğer, öncelikle NFC özelliği bulunan bir cihazınız ve etiketleriniz olması gerekiyor. Operatör kaynaklı internet her zaman telefon şarjını daha çok harcar. Siz wifi alanına girdiğinizde otomatik olarak operatör internetiniz kapanıp, wifi devreye girebilir. Ya da buna benzer şarj harcayan birçok işlevi NFC etiketinize tanımlayarak, bulunduğunuz mekana göre telefonunuzda çalışan uygulama ve işlevleri yönetebilir, bataryanızı daha verimli kullanabilirsiniz.

6. Şarjınızı Sıfırlayın, Yeniden Şarj Edin
Telefon bataryası için doğru şarj kullanımı tavsiyelerini bir çok kişiden duymaktayız. Belki hiç duymadığınız bir tavsiye ise, telefon şarjınızı tamamen sıfırlamanız olacaktır. Gün içerisinde telefonunuzun şarjı tam sıfırlanmadan şarja takıyorsanız, bu durum bataryanın kendini yenilemesine engel olacaktır. Arada bir olmak şartıyla teleofn şarjınızı %100 bitirmeli ve tekrar şarj etmelisiniz.

7. Powerbank Yedek Batarya
Her kadının çantasından bulundurması gereken olmazsa olmazları vardır. Ya da her erkeğin cebinde bir cüzdanı olmalıdır. Bunun gibi gelişen teknolojinin doğurduğu ihtiyaçlar doğrultusunda her akıllı telefon sahibinin de çantasından ayırmaması gereken powerbank yedek bataryası olmalıdır. Powerbank ile hiç tanışmayanlar için açıklayalım; yedek batarya olarak da bilinen powerbank, telefonunuz için gerekli enerjiyi depolayan küçük şarj üniteleridir. Performans gücü mAh özelliğine göre değişen bu yedek bataryalar, 1 ile 5 defaya kadartelefonunuzu %100 şarj edebiliyor. Powerbank kullanımı çok basit; usb ara kablonuz veya telefonunuzun şarj cihazı ile yedek bataryanızı akşamdan şarj ediyorsunuz. Daha sonra gün içerisinde şarjınızın kırmızı alarm verdiği durumlarda, usb ara kablonuz ile powerbank yedek bataryanız arasında bağlantı kurup, şarj geçişi sağlıyorsunuz. İşten eve dönerken yolda film izleme keyfi, değişik uygulamalar ile saatlerce vakit geçirme ve dışarıda priz bulamayacağım kaygısını powerbank yedek bataryanız sayesinde yok edebilirsiniz.

8. Masaüstü Dock Kolaylığı
Son dönemlerin vazgeçilmez standı masaüstü dock, siz fark etmesenizde bataryanız için en önemli kurtarıcı olabilir. Çalışırken masanızın üzerinde hem telefonununuza stand görevi gören hem de sürekli şarj sağlayan masaüstü şarj aletleri, siz işinizle ilgilenirken, telefonunuzun batarya kaybını önler. Telefonununuz daima şarj oluyormuşcasına gün içerisinde batarya azalmaz ve iş çıkışı %80’den yüksek bir batarya ile şarj problemini asla dert etmezsiniz.

Kaynak: Mobilcadde

Continue Reading
Click to comment

Mobil

Mobil uyumlu site nedir? Nasıl yapılır?

Published

on

Akıllı cihaz kullanıcılarının sayısının hızla artması mobil uyumlu web sitelerinin de arama motorları tarafından zorunlu hale gelmesini sağladı. Google 21 Nisan 2015’te yaptığı güncelleme ile mobil arayüzü olmayan sitelerin üst sıralarda çıkmasını engelleyeceğini duyurmuştu. Bu makalede ise mobil web sitesinin önemi ve mobil uyumlu site tasarlarken dikkat etmeniz gereken noktalardan bahsedeceğim.

Dünya genelinde 5.9 milyar cep telefonunun olduğunu biliyor muydunuz? Ve her geçen dakika bu rakam büyük bir hızla artıyor. Bu rakamın yaklaşık %20’lik kısmı ise mobil cihazları üzerinden internete bağlanıyor. Bu rakam ise yaklaşık 1,2 milyar telefon anlamına geliyor. Durum böyle olunca ve rakamlar hızla yükselince artık mobil uyumlu sitelerde önemli ölçüde tercih edilmeye başlandı.

Mobil uyumluluk nedir?

Mobil uyumluluk, içeriğini sunduğunuz web sitesinin ziyaretçilerinizin kullandığı cihazla göstermiş olduğu uyumluluktur. Site içerisindeki yazıların, resimlerin ve görsel düzenin tamamen kullanılan akıllı cihazların ekranı ile birebir aynı oranda olmasıdır. Kısacası tek elle web sitesi yönetimi diyebiliriz.

[ads]

Mobil uyumlu site tasarlarken dikkat edilecek noktalar

Mobil sitelerinizi tasarlarken çok yüksek boyutlu dosyalar kullanmamanız gerekmektedir.

Eğer başarı bir mobil site oluşturmak istiyorsanız öncelikle sitenizin ziyaretçi kitlesini iyi bir şekilde belirlemeniz gerekmektedir. Mobil kullanıcıların sitenizi otobüste, yemek yerken, sehayat esnasında veya sokakta yürürken ziyaret ettiğini unutmamalı ve kullanıcıya istediği içeriği bir an önce sunup mutlu bir şekilde ayrılmasını sağlamalısınız. Bunun için de sitenizdeki yerleşimleri çok iyi yapmalısınız.

Sitenizi mobil uyumlu tasarlarken tablo kullanımından kaçınmanız gerekmektedir.

Mobil uyumlu site tasarlarken her şeyi olabildiğince minimum seviyede tutmaya özen gösterin. Gereksiz olan şeylerden kaçının.

Mobil uyumluluk nasıl test edilir?

Sitenizin mobil uyumluluğunu test etmek için Google Mobil Uyumluluk Testi servisini kullanabilirsiniz. https://www.google.com/webmasters/tools/mobile-friendly/?hl=tr  Eğer ki siteniz mobil uyumlu ise Mükemmel! Bu sayfa mobil uyumlu diye bir ekranla karşılaşacaksınız. Aksi durumda ise sitenizin mobil uyumlu olmadığı çıkan test sonucunda belirtilecek.

Son olarak Google‘ın neden mobil uyumlu web sitesi olması gerektiği konusundaki araştırmasını sizlere sunmak istiyorum.

 

google-mobil-1 google-mobil-3 google-mobil-4 google-mobil5 google-mobil-6 google-mobil-2

Gördüğünüz gibi mobil uyumlu web sitesi günümüz teknolojisinde bu kadar önemli. Sizde hemen web sitenizi mobil uyumlu yaparak, arama sonuçlarında iyi sıralara yerleşebilir ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Continue Reading

Mobil

En iyi Andoid cihaz hızlandırma programları

Published

on

Android kullanıcılarının en büyük sorunu akıllı telefonlarının yavaşlama sorunu. Cihazlarımızdaki kullanmış olduğumuz uygulamalar RAM ve işlemci performansını ciddi seviyede düşürmekte. Bu makalede Android kullanıcılarının hangi programları kullanarak cihazlarını hızlandırabileceği ile alakalı bilgiler vereceğim.

Clean Master

Kingsoft Mobile tarafından piyasaya sürülen bu uygulama Android cihazlarınızı hızlandırma ve RAM optimizasyonu konularında işinizi bir hayli kolaylaştırıyor. Telefonunuzdaki istemediğiniz uygulamaları kaldırmanıza da yardımcı oluyor. Basit ve kullanışlı arayüzü sayesinde birçok kullanıcı tarafından tercih ediliyor.

[ads]

Greenify

Android cihazlarda arkaplanda çalışan tüm programlarınızın optimizasyonunu sağlayan bu program, basit arayüzü ve işlevselliği ile ön plana çıkmaktadır. Gereksiz bellek kullanımının da önüne geçerek cihazlarınıza nefes aldırıyor.

App Cache Cleaner

Andoid hızlandırma konusunda yine ön plana çıkan bir program App Cache Cleaner. Arayüzü konusunda pek olumlu görüşler yapılmasada RAM optimizasyonu konusunda başarılı diyebiliriz.

Continue Reading

Mobil

Android telefon açılmama sorunu ve çözümü

Published

on

Tüm teknolojik ürünlerde olduğu gibi akıllı cihazlarımızda da bazen sorunlar olabiliyor. Bu sorunların sebebi cihazımızın eski olması bazen donanımsal bazende yazılımsal sorunlardan kaynaklanabilmektedir. Bu tür sorunların nedenini her zaman bilemiyoruz. Eğer bir Android telefon kullanıcısıysanız ve bu tür sorunla karşılaştıysanız aşşağıdaki belirtmiş olduğum yöntemleri uygulayarak cihazınızı yeniden çalıştırabilirsiniz.

[ads]

Anroid Boatloader

Android cihazınızın açılmadığı durumlarda başvurabileceğiniz bu yöntem, Android servis ekranını çalıştırabilir. Bu sayede açılmayan veya kitlenen telefonunuza bir çözüm arayabilirsiniz. Bu servis ekranından faydalanabilmek için öncelikle telefonu kapatınız. Cihazınız kapandıktan sonra aşağıda belirlediğimiz tuşlara aynı anda basarak telefon açılana kadar beklemeniz gerekmektedir. Telefonun açılış logosunu görünce tuşları bırakabilirsiniz. Android Boatloader’ı açmak için aşağıdaki tuşları deneyiniz.

 • Güç tuşları + ses arttırma + ses azaltma tuşları
  Güç tuşu + ses arttırma
  Güç tuşu + ses azaltma
  Güç tulu + home tuşu
  Ses kontrol tuşlarından biri veya ikisi + home tuşu
  Ses kontrol tuşlarından biri veya ikisi + kamera tuşu
Continue Reading

Trending