ECD Builder e-ticaret ürün satış sitesi nasıl yapılır?

ECD Builder ile son zamanlarda herkesin merak ettiği ancak sağlıklı bir şekilde yapamadığı e-ticaret veya ürün satış sitesi nasıl yapılır bunu elimden geldiğince sizlere anlatmaya ve uygulatmaya çalışacağım. Makalenin detaylarına girmeden önce önemli olan bir konudan bahsetmek istiyorum. Anlatacağım makalede sadece basit teknikleri kullanarak sitenizden satış yapabilirsiniz. Daha önce bununla alakalı sorular soran arkadaşlara söylediğim gibi ECD Builder sisteminde şu anda mevcut bir e-ticaret ile alakalı plugin olmadığı için yapılmadığı söylüyorum. Ancak ürün üzerinde yapılacak güncellemelerde bununla alakalı eklentinin geleceğini düşünüyorum.

Aşama aşama ilerleyeceğiz arkadaşlar. Öncelikle sitemizin ana sayfasında ürünlerimizi listeleyebileceğimiz bir alan oluşturarak tasarlamaya başlayalım. Ben sehrimega.com/eticaret.html sitesi üzerinden çalışma yapacağım ve işlemlerin hızlı olması için resim olarak yerleşimleri yapacağım. Önceden belirteyim ki benim resim olarak eklediğim her şeyi siz ECD Builder araçlarını kullanarak yapabilirsiniz.

ecd-builder-e-ticaret

Üst kısımdaki resimde gördüğünüz gibi bir header alanı oluşturdum ve altına ürünlerimi listelediğim alanı ekledim. Burada yapacağınız işlemler ise çok basit. Bir kutu oluşturacaksınız ve kutunun içerisine gördüğünüz gibi ürün resmi, ürün başlığı ve ürünle alakalı detaylı detaylı bilgiyi incelemek için bir buton oluşturacaksınız.

[ads]

Bir sonraki aşama olarak ise ürünümün detaylarını görebileceğim ve ürünümün satışını gerçekleştireceğim sayfa var. Bu sayfada ürünümün satışını paypalı kullanarak gerçekleştireceğim. Tabi ki buna alternatif olarak sizler kapıda ödeme seçeneği, sanalpazar ile ödeme seçeneği gibi bir çok alternatifi kullanabilirsiniz.

ecd-builder-e-ticaret-satis

Resimde görmüş olduğunuz sayfaya sehrimega.com/detail.html linkine tıklayarak ulaşabilirsiniz. Şimdi burada yaptığımız işlemleride aynı şekilde ECD Builder araçlarını kullanarak yapabilirsiniz. Ürünümle alakalı bir resim alanı ekledim ve altına slideshow alanı ekledim. Bildiğiniz gibi bunlar ECD Builder da mevcut olan özellikler. Burada önemli olan nokta daha belirgin olması açısından “Şimdi Satın Al” butonu. Son olarak Paypal’ı kullanarak kullanıcılarınızın kredi kartını kullanarak nasıl hızlıca ürün satışı yapabileğinden bahsedeceğim size.

Daha önceki yazmış oyduğum “Paypal Nedir? Nasıl Kullanılır?” bu makaleyi okuyarak Paypal’ın ne olduğunu öğrenebilir ve kayıt olabilirsiniz. Paypal’a üye olduğunuzu ve giriş yaptığınızı varsayarak satın alma butonunu nasıl yapacağınızı anlatmaya başlıyorum.

Üye girişi yaptıktan sonra sol Satıcı tercihleri bölümüne tıklıyoruz. Daha sonra karşımıza gelen sayfada sağ kısımdaki Yeni düğme oluştur butonuna tıklayarak işlemimize devam ediyoruz. Resimde de bahsetmiş olduğum alanları görebilirsiniz.

paypal-simdi-satin-al

Şimdi geldik son aşamaya. Karşımıza gelen sayfada Bir düğme türü seçin seçeneğini Hemen satın alın olarak işaretliyoruz. Öğe adı bölümüne ise ürününüzün adını yazabilir ve Ürün no bölümünü kullanarakta ürünlerinizi numaralandırabilirsiniz. Fiyat bölümünde ise ürününüzün fiyatını belirtebilirsiniz. Fiyatlama bölümünde ise arkadaşlar Paypal’ın aldığı komisyonu hesaplayarak işlem yapmanızı tavsiye ederim. Yani 100 TL’lik bir ürün satacaksanız ürünün fiyatını 105 tl yapmanızı tavsiye ederim. Özelleştir düğmesi ile ürününüze açılır menü, açıklama benzeri seçenekler ekleyebilirsiniz. Ve sonraki kutucuklarda işlem yapmadan Düğme oluştur butonuna tıklıyoruz ve işlemimizi tamamlıyoruz. En son işlem olarak Paypal’ın size vermiş olduğu kodu ECD Builder panelinizdeki <code> aracını kullanarak sitenize benim detay sayfasında yerleştirdiğim şekilde yerleştiriyorsunuz.

paypal-satis-dugmesi

Görmüş olduğunuz gibi ECD Builder sistemini kullanarak e-ticaret sitesi veya ürün satış sitesi hazırlamak bu kadar kolay ve basit. Demoda görmüş olduğunuz tüm teknikleri ECD Builder araçlarını kullanarak yapabileceğinizi tekrar hatırlatmak istiyorum. Ben basit bir şablon tercih ettim ancak sizler yaratıcılığınızı kullanarak bunu daha da geliştirebilirsiniz. Sormak istediğiniz tüm sorularınızı alt kısımdaki yorum bölümünü kullanarak sorabilirsiniz.

Sağlıcakla kalın.

Yakup Özışık

1992 yılında İstanbul'da doğdu. 2008 yılında profesyonel olarak web dünyasına adım attı ve o tarihten itibaren birçok projede aktif olarak rol aldı. Şu anda Türkiye'nin en büyük Wordpress Tema firmasının kurucuları arasında yer almaktadır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...