ECD Builder Seo nedir? Nasıl yapılır?

Son zamanlarda gelen soruların artması üzerine ECD Builder sisteminde Seo ayarlarının nasıl yapılacağı, ayarları yaparken nelere dikkat edeceğimiz ile alakalı bir makale yazmaya karar verdim.

Seo konusunda ayarlmalara başlamadan önce Seo’nun ne olduğunu kısaca öğrenelim.

Seo, Search Engine Optimization yani Arama Motoru Optizasyonu‘nun kısaltılmış halidir. Günümüzde arama motorlarında sayfaların üst sıralara çıkması için kullanılmaktadır.

[ads]

Seo aslında bir kaç yazı ile açıklanabilecek veya uygulanabilecek birşey değildir. Bu makalede de zaten Seo hakkında değilde ECD Builder sisteminde yer alan Seo bölümünün ayarlanması ile alakalı bilgiler vermeye çalışacağım.

ECD Builder panelimize giriş yaptıktan sonra sitemizi düzenleme alanına geliyoruz. Sol kısımdaki araçlar arasından Ayarlar seçeneğine tıklayarak Seo Kurulumu seçeneğini açıyoruz.

seo-detail

Karşımıza gelen alanda Meta Keywords (Kelimeler) ve Meta Description  (Açıklama – Tanım) alanı var. Bu bölümde otomatik olarak tanımlanmış kelimeler mevcut. Bizler ise bu alanları kendimize göre düzenlemeliyiz.

Meta Keywords (Kelimeler) ile başlayalım…

Meta Keywords sitemizdeki anahtar kelimeler için kullanılır. Arama motorlarının sitemizi belirli aramalarda çıkarması için kullanılmaktadır. Sitemizin içeriğine uygun kelimeler kullanmamız gerekmektedir. Anahtar kelime meta etiketi 260 karakterden az olmalıdır. Aksi durumda arama motorları sitenizi spam olarak algılar.

Örnek Meta Keywords Kullanımı : 

(yakupca, yakupca nedir, yakupca hakkında,)

Meta Description (Açıklama) ie devam edelim…

Meta Description sitemizin açıklamasını belirttiğimiz meta etiketidir. Seo konusunda herhangi bir katkısı yoktur ancak Seo puanlaması için önemli bir kriterdir. Açıklama meta etiketi 160 karakterden az olmalıdır. Aksi durumda arama motorları sitemizi spam olarak algılar.

Örnek Meta Description Kullanımı :

(Teknoloji ve diğer konularda her türlü bilginin yer aldığı platform.)

Title Nedir? Nasıl Kullanılır?

Title bir meta tag değildir ancak Google görünüm için önemli bir araçtır. Title kullanmış olduğunuz internet tarayıcısında sitenizin üst kısımdaki pencerede açıklamasını düzenleyebileceğiniz bir alandır. ECD Builder panelinizde de title düzenlemesi için bir alan mevcuttur.

easy-builder.title

Üst kısımda da gördüğünüz gibi ECD Builder panelinizin Ayarlar bölümünden Website Configuration alanına gelerek Site Title alanına gerekli açıklamaları girebilirsiniz. Title en fazla 70 karakter uzunluğunda olmalıdır.

Aşamaları doğru bir şekilde uygularsanız web sitenizin ilk aşamada gerekli olan ayarlamalarını doğru bir şekilde yapmış olacaksınız.

Seo kullanımı ile alakalı sorularınızı yorum bölümünü kullanarak sorabilirsiniz.

Yakup Özışık

1992 yılında İstanbul'da doğdu. 2008 yılında profesyonel olarak web dünyasına adım attı ve o tarihten itibaren birçok projede aktif olarak rol aldı. Şu anda Türkiye'nin en büyük Wordpress Tema firmasının kurucuları arasında yer almaktadır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...