Google News nedir? Nasıl kayıt olunur?

Google News yaklaşık 60.000 farklı web sayfasından kaynak toplanarak oluşturulmuş bir platformdur. Türkiye ve Avrupa’da yer alan tüm popüler haber sitelerinin yer aldığı Google News sayesinde gündemi hızlıca takip etebilirsiniz.

Google News’e ulusal ve yerel sitelerin kayıt olması önemli bir yere sahiptir. SEO açısından oldukça önemli bir yere sahip olan Google News sayesinde organik ziyaretçiye sahip olabilirsiniz. Ayrıca siteleriniz daha hızlı index alabilir.

Google News’e başvuru yapmadan önce bazı önemli düzenlemeler yapmanız gerekmektedir. Google News uyumlu haber sitesi nasıl yapılır? başlıklı makaleyi okuyarak gerekli bilgileri edinebilirsiniz.

Google News Başvuru Yapma

Google News’e başvuru yapmak için öncelikle başvuru sayfasına gidiyoruz. partnerdash.google.com/partnerdash/

Karşımıza gelen ekranda News seçeneğine tıklayarak işlemimize devam ediyoruz.

[ads]

google-news-basvuru1

Karşınıza gelen sayfada Sitelerim bölümü ile karşılaşacaksınız. Bu bölümde yer alan ve Google News’e başvuru yapacağınız sitenizin Google Webmaster Tools doğrulamasını yapmanız gerekmektedir. Doğrulamasını yaptığınız sitenin hemen yanında bulunan “Google Haberler’e eklenme isteğinde bulunun” butonuna tıklayarak işlemimize devam ediyoruz.

google-news-basvuru2

 

Karşımıza gelen sayfada ise sitemiz ve iletişimle alakalı bilgiler vermemiz gerekmektedir. Buradaki bilgileri sitenizde yer alan bilgilerle uyuşacak şekilde doldurmanız gerekmektedir. Eksik veya hatalı bilgi vermeniz başvurunuzu olumsuz etkiliyebilir. Haber siteniz hakkında bölümünü ise doğru ve sitenizi yansıtan bilgiler vermeniz başvurunuzun değerlendirilmesi için önemli bir kriterdir.

google-news-basvuru3

Başvuru formunun alt kısmına indikçe sitemizle alakalı detaylı bilgiler istenecek. “Sitenizdeki içerik için geçerli olan tüm kategorileri seçin” bölümünü Basın Bülteni, Ücretli abonelik olarak yapmanızda fayda var. Son olarak ise “Google Haberler bölümüne ilişkin bilgiler” alanı ile karşılaşıyoruz. Bu bölümde ise sitenizdeki kategorilerinizi eklemeniz isteniyor. Bu bölümün linklerini eklerken RSS bağlantılarınızı değil direk sitenizdeki kategorinin bağlantı linkini kullanmanız gerekmektedir.

google-news-basvuru4

Tüm bilgileri ekledikten sonra gönder butonuna basarak işlemimizi tamamlıyoruz.

Başvuru sonucumuz 3-7 gün süre içerisinde bize olumlu veya olumsuz olarak bildiriliyor. Başvuru sonucunu partnerdash.google.com/partnerdash/ sayfasından da takip edebilirsiniz.

Google News ile alakalı tüm sorularınızı yorum bölümünü kullanarak kullanabilirsiniz.

Yakup Özışık

1992 yılında İstanbul'da doğdu. 2008 yılında profesyonel olarak web dünyasına adım attı ve o tarihten itibaren birçok projede aktif olarak rol aldı. Şu anda Türkiye'nin en büyük Wordpress Tema firmasının kurucuları arasında yer almaktadır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...