Google News uyumlu haber sitesi nasıl yapılır?

Google’nin popüler haber servisi Google News‘e kayıt olmak isteyen haber sitesi sayısı her geçen gür artıyor. Bu makalemizde Google News’e başvuru yapmayı düşünen haber siteleri için başvuru öncesi yapmaları gereken adımlardan bahsedeceğiz.

Başvuru yapmadan önce sitenizin Google News uyumlu olması gerekmektedir. Google News uyumlu haber sitesine sahip olmanız için bazı çalışmalar yapmanız gerekmektedir.

  • Siteniz özgün ve kullanışlı bir tasarıma sahip olsun. Google News haber sitelerinin tasarımına ve kullanılan yazılıma çok önem vermektedir. Popüler bir yazılım kullanabilirsiniz.
  • Sitenizin meta açıklamaları doğru ve eksiksiz olmalı.
  • Kategorileriniz standartlara uygun oluşturulmalı ve sitenizde görünür bir alanda konumlandırılmalıdır.
  • Sitenizin yaşı, index sayısı yeterli derecede olmalıdır. Yeni açılmış bir sitenin Google News’e kayıt edilme ihtimali çok yüksek değildir.
  • İçerikleriniz özgün olsun ve spam içeriklerden uzak durun.
  • Sitenizde Köşe Yazarları sayfasına yer verin. En az 3 adet ekli yazırınızın olmasını tavsiye ediyorum. Yazarlarınız kendilerine has üslupta özgün ve 2 – 3 günde bir yazacak şekilde yazılar eklemeliler.

[ads]

Künye, Gizlilik Politikası, Hukuka Aykırılık Bildirimi ve İletişim gibi sayfalarınız olması gerekmektedir. Aşşağıdaki örnek şablonu kendinize göre düzenleyerek kullanabilirsiniz. Künye bölümünde vermiş olduğunuz bilgiler gerçek kişiler olmalıdır.

Künye

İMTİYAZ SAHİBİ
Adı Soyadı
(admin@siteniz.com)

GENEL YAYIN YÖNETMENİ
Adı Soyadı
(adininbasharfisoyadı@siteniz.com)

EDİTÖRLER
Adı Soyadı – adininbasharfisoyadı@siteniz.com
Adı Soyadı – adininbasharfisoyadı@siteniz.com
Adı Soyadı – adininbasharfisoyadı@siteniz.com

GECE VARDİYASI EDİTÖRÜ (Çalışma Saatleri 23:00-08:00)
Adı Soyadı – adininbasharfisoyadı@siteniz.com

HUKUK DANIŞMANI

Av.Adı Soyadı
email adresi

REKLAM REZERVASYON

Adı Soyadı
(reklam@siteniz.com)

YAZILIM

WordPress ise temanın adı

DOMAIN SERVİSİ

isimtescil.net

HOSTING SERVİSİ

Hosting Şirketinin Adı

BASIN BÜLTENLERİ
Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz.
(iletisim@siteniz.com)

ADRES
Adres

TELEFON

Telefon

Sitede yayımlanan Köşe Yazıları ve Yorumların sorumluluğu yazarlarına aittir. Siteniz.com yazıların sorumluluğunu almaz.

Gizlilik Politikası / Privacy Policy

© Copyrigth 2015 Siteniz.com tüm hakları saklıdır. Kod, haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları hak sahiplerine aittir. Siteniz.com sitesinde yer alan bütün yazılar, materyaller, resimler, ses dosyaları, animasyonlar, videolar, dizayn, tasarım ve düzenlemelerimizin telif hakları 5846 numaralı yasa telif hakları korunmaktadır.

Bunlar Siteniz.com’un yazılı izni olmaksızın ticari olarak herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz. İzinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz.

Privacy Policy

We will keep your information confidential except where disclosure is required or permitted by law (for example to government bodies and law enforcement agencies). Generally, we will only use your information within the Siteniz.com. However, sometimes the siteniz.com uses third parties to process your information. siteniz .com requires these third parties to comply strictly with its instructions and the siteniz .com requires that they do not use your personal information for their own business purposes, unless you have explicitly consented to the use of your personal information in this way. When you interact with the Siteniz.com we sometimes receive personal information about you. For example, if you write to us or sign up to a newsletter, you might tell us who you are, how we can contact you and what you think of the siteniz .com and its services. When you use Siteniz.com online services, we use cookies and collect IP addresses. You can find out more about this in the Siteniz.com cookies section of our full Privacy Policy.

Hukuka Aykırılık Bildirimi

Firmamıza ait olan www.siteniz.com’un yayınlarında, hukuka, yasaya, telif haklarınıza ve kişilik haklarınıza saygılı bir biçimde yayın yapmayı amaç edinmiş olup, 5651 sayılı yasa gereği “içerik sağlayıcı” olarak hizmet vermektedir. Bu sebepten yayın organları tarafından yayınlanan haberleri okurlarımıza aktarmaya çalışmakta olduğumuzdan hukuka aykırı görülen içerikleri kontrol etme yükümlülüğümüz yoktur. Sitemiz “uyar ve kaldır” prensibi ile işlem yaptığından, herhangi bir haber ile kişiliğinize, şirketinize, telif haklarınıza, eserlerinize veya yasal haklarınızın çiğnendiğini düşünen hak sahipleri iletisim@siteniz.com üzerinden bize ulaşabilirler. Talep ve şikayetler avukatımız tarafından incelenecek ve ihlal olması durumunda gerekli içerikler kaldırılacaktır.

  • İlgili örnek sayfaları sitemizde oluşturduktan sonra sitenizin link yapısını da Google News uyumlu olacak şekilde düzenlememiz gerekmektedir. Sitemizin link yapısına id ekleyerek bu adımıda başarılı bir şekilde tamamlayabiliriz. Örnek: siteadi.com/haber/google-news-yakupca-3231.html
  • WordPress kullanıcıları ise kalıcı bağlantılar bölümünden /%postname%-%post_id%.html şeklinde düzenleyerek bu işlemi yapabilirler.
  • Google News uyumlu site haritası oluşturun. Google News uyumlu site haritası oluşturmakta başvuru için önemli bir kritere sahiptir. WordPress yazılımı kullanıyorsanız Google News Sitemap adlı eklentiyi indirerek kullanabilirsiniz.
  • Sitenizin sosyal medya hesaplarını oluşturun ve aktif bir şekilde kullanın. Başvuru için önemli bir kriter değildir ancak bu adımları yapmanızda sitenizin prestijini arttıracaktır.

Bu işlemleri doğru ve eksiksiz yaptıktan sonra haber sitenizi Google News uyumlu yapmış olacaksınız. Artık sitenizi Google News’e kaydedebilirsiniz.

Google News’e sitenizi kaydetmek için Google News nedir? Nasıl kayıt olunur? başlıklı makaleyi okuyabilirsiniz.

Yakup Özışık

1992 yılında İstanbul'da doğdu. 2008 yılında profesyonel olarak web dünyasına adım attı ve o tarihten itibaren birçok projede aktif olarak rol aldı. Şu anda Türkiye'nin en büyük Wordpress Tema firmasının kurucuları arasında yer almaktadır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...