Mobil uyumlu site nedir? Nasıl yapılır?

Akıllı cihaz kullanıcılarının sayısının hızla artması mobil uyumlu web sitelerinin de arama motorları tarafından zorunlu hale gelmesini sağladı. Google 21 Nisan 2015’te yaptığı güncelleme ile mobil arayüzü olmayan sitelerin üst sıralarda çıkmasını engelleyeceğini duyurmuştu. Bu makalede ise mobil web sitesinin önemi ve mobil uyumlu site tasarlarken dikkat etmeniz gereken noktalardan bahsedeceğim.

Dünya genelinde 5.9 milyar cep telefonunun olduğunu biliyor muydunuz? Ve her geçen dakika bu rakam büyük bir hızla artıyor. Bu rakamın yaklaşık %20’lik kısmı ise mobil cihazları üzerinden internete bağlanıyor. Bu rakam ise yaklaşık 1,2 milyar telefon anlamına geliyor. Durum böyle olunca ve rakamlar hızla yükselince artık mobil uyumlu sitelerde önemli ölçüde tercih edilmeye başlandı.

Mobil uyumluluk nedir?

Mobil uyumluluk, içeriğini sunduğunuz web sitesinin ziyaretçilerinizin kullandığı cihazla göstermiş olduğu uyumluluktur. Site içerisindeki yazıların, resimlerin ve görsel düzenin tamamen kullanılan akıllı cihazların ekranı ile birebir aynı oranda olmasıdır. Kısacası tek elle web sitesi yönetimi diyebiliriz.

[ads]

Mobil uyumlu site tasarlarken dikkat edilecek noktalar

Mobil sitelerinizi tasarlarken çok yüksek boyutlu dosyalar kullanmamanız gerekmektedir.

Eğer başarı bir mobil site oluşturmak istiyorsanız öncelikle sitenizin ziyaretçi kitlesini iyi bir şekilde belirlemeniz gerekmektedir. Mobil kullanıcıların sitenizi otobüste, yemek yerken, sehayat esnasında veya sokakta yürürken ziyaret ettiğini unutmamalı ve kullanıcıya istediği içeriği bir an önce sunup mutlu bir şekilde ayrılmasını sağlamalısınız. Bunun için de sitenizdeki yerleşimleri çok iyi yapmalısınız.

Sitenizi mobil uyumlu tasarlarken tablo kullanımından kaçınmanız gerekmektedir.

Mobil uyumlu site tasarlarken her şeyi olabildiğince minimum seviyede tutmaya özen gösterin. Gereksiz olan şeylerden kaçının.

Mobil uyumluluk nasıl test edilir?

Sitenizin mobil uyumluluğunu test etmek için Google Mobil Uyumluluk Testi servisini kullanabilirsiniz. https://www.google.com/webmasters/tools/mobile-friendly/?hl=tr  Eğer ki siteniz mobil uyumlu ise Mükemmel! Bu sayfa mobil uyumlu diye bir ekranla karşılaşacaksınız. Aksi durumda ise sitenizin mobil uyumlu olmadığı çıkan test sonucunda belirtilecek.

Son olarak Google‘ın neden mobil uyumlu web sitesi olması gerektiği konusundaki araştırmasını sizlere sunmak istiyorum.

 

google-mobil-1 google-mobil-3 google-mobil-4 google-mobil5 google-mobil-6 google-mobil-2

Gördüğünüz gibi mobil uyumlu web sitesi günümüz teknolojisinde bu kadar önemli. Sizde hemen web sitenizi mobil uyumlu yaparak, arama sonuçlarında iyi sıralara yerleşebilir ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Yakup Özışık

1992 yılında İstanbul'da doğdu. 2008 yılında profesyonel olarak web dünyasına adım attı ve o tarihten itibaren birçok projede aktif olarak rol aldı. Şu anda Türkiye'nin en büyük Wordpress Tema firmasının kurucuları arasında yer almaktadır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...