Site haritası nedir? Google’a site haritası nasıl eklenir?

Site haritası web sitelerimizin yol haritasıdır. Sitenizdeki ziyaretçileriniz aradıkları şeyleri daha kolay ve çabuk bulmasına olanak tanır. Google botlarının daha hızlı ve etkili bir şekilde web sitelerinizi taramasını sağlar.  Eklemiş olduğunuz site haritaları sayesinde web siteleriniz arama motorları tarafından daha hızlı indexlenir ve sitenizin zirayetçi akışında gözle görülür bir artış sağlanır.

ECD Builder son yaptığı güncelleme ile birlikte kullanıcılarına Site Haritası özelliğinide getirdi. Bende bu yazımda  Google Webmaster Tools’u kullanarak  site haritası ekleme üzerinde duracağım.

[ads]

Google Webmaster Tools‘a giriş yaparak web sayfamızı seçiyoruz. Açılan sayfada sol kısımdaki menüden Tarama bölümüne tıkmayarak alt kategorisi olan Site Haritaları bölümünü açıyoruz.

Açılan sayfanın sağ kısmındaki SITE HARITASI EKLEME/TEST ETME butonuna tıklıyoruz. Açılan penceredeki kutucuğa  sitemap.xml yazdıktan sonra Site Haritası Gönder butonua basıyoruz ve başarılı bir şekilde site haritamızı eklemiş oluyoruz.

Site haritası ekleme ile alakalı sorun yaşayan arkadaşlar sayfanın alt kısmındaki yorum bölümünü kullanarak sorularını sorabilirler.


Kaynak : Yakupca

Yakup Özışık

1992 yılında İstanbul'da doğdu. 2008 yılında profesyonel olarak web dünyasına adım attı ve o tarihten itibaren birçok projede aktif olarak rol aldı. Şu anda Türkiye'nin en büyük Wordpress Tema firmasının kurucuları arasında yer almaktadır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...